Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Ani Bebek Ölümü

Ani Bebek Ölümü

Ani Bebek Ölümü

Ani bebek ölümünün görülmesi demek, ölen bebeğin hiçbir şekilde sağlık problemi olmadığı halde yatakta ölü bulunması demektir. Çok eskilerde, 1990lardan önce çok yüksek olarak görülüyordu fakat şimdi alınan önlemlerle binde 0,5 oranda görülmeye başlamıştır. Yani bu oran oldukça düşmüştür. Bu ani ölümün görülmesi doğum gerçekleştikten sonra 1 aya kadar ya da 1 yaşına kadar görülür. Bu 1 yaş ile 1 ay arasında ki bebeklerin ölümünün en sık sebebi ani bebek ölümüdür.

Ani bebek ölümlerinin oluşmasını sağlayan bir takım riskler vardır. Bu riskleri ortadan kaldırıp önlemleri alınca, ani bebek ölümünün görülmesi neredeyse imkânsızdır. Ani bebek ölümlerinin büyük sebebi, bebeğin yatış pozisyonudur. Bebek mutlaka sırt üstü yatırılmalıdır ve bebeğin yattığı yatağın konumu çok önemlidir. Yattığı yatak sert olmalıdır ve etrafına yumuşak oyuncaklar konulmamalıdır. Bebek ilk altı ay ailesi ile aynı odada yatmalıdır. Ailesi ile aynı yatakta yatacağı zaman uzun süre yatmamalıdır. Ve ailenin yatağı bu duruma uygun olmalıdır, yatağı yumuşak olmalıdır. Anne ve baba sigara içiyorsa o yatakta yatmamalıdır. Anne ya da babanın alkol aldığı gece de ani ölüm bebek riski artar. Anne ile babanın çok yorgun olması, geceleri bebekleri ile ilgilenmemeleri de ani ölüm riskini artırır.

Hamilelik döneminde sigara kullanımı hem de annenin emzirdiği zaman sigara kullanımı da, alkol kullanımı da ani bebek ölümü riskini arttırır. Ani bebek ölümünün oluşmaması için ailenin yaşam biçimine dikkat etmesi, geceleri bebekleri kontrol etmesi gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.