Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Annelik Yaşı Kaç Olmalı ?

Annelik Yaşı

Bir kadın, yumurtalıkların övül yumurtlamaya başlamasından iti­baren —13-14 yaşları— anne olabilir. Bu devre ortalama 30 yıl de­vam eder. İki yumurtalıktan birden, başlangıçta 500 bin olan ovül-lerden ancak 400′ü olgunlaşır.

Hücreler, hayat için kendi aralarında mücadele ederler. Bu es­rarengiz dövüş sonunda verilen kayıplar gerçekten müthiştir. Son derece ufak bir yerde, rakamlar son derece büyüktür.

Yumurtlama ikinci planda gelen bir işlem değildir. Dokümanter bir filmde, filmin başlangıcında gösterilen bir parça gibidir. Bu, ha­yatın başlangıcıdır.

Yumurtalıklar -büyük birer pembe badem şeklindedir ve üstlerin? de küçük küçük torbacıklar vardır: Graff keseleri. Bu keselerin her birinde pvül bulunur. Her ay hipofiz hormonu etkisiyle sol veya sağ yumurtalığın içinde bir övül gelişir ve büyür. Bunun çevresinde yu­varlak bir su vardır, o da birlikte büyür. Graaf kesesi, yavaş yavaş su ve övül yüzünden şişer, yumurtalığın yüzeyinde bir çıkıntı mey­dana gelir. 14 gün kadar sonra, bu çıkıntı bir frenk üzümü veya kü­çük bir kiraz kadar olunca kese patlar, övül ve folikülin hormonu (kadının iki cinsel hormonundan biri) periton’a yayılır

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.