Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Bebeğinizin Görme Duyusu Nasıl Gelişir ?

Bebeğinizin Görme Duyusu Nasıl Gelişir?

 Bebeğinizin görme duyusu, doğduğunda gelişimini henüz tamamlamamıştır. Ancak hızlı gelişimleri sayesinde görme duyuları da kısa sürede bir hayli yol alır. Birkaç ay sonra bebeğiniz nesnelerin renklerini bile seçebilir.

Anne karnında başlayan gelişim ve büyüme, doğduktan sonra hızla devam eder. Doğduktan sonra duyu organları da bebekle birlikte gelişim gösterir. En önemli duyularından biri olan görme duyusu da bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çocuk büyüdükçe görme duyusu da hızlı bir gelişim sağlar. Anne-babalar ise çocuklarına doğru oyuncaklar seçerek, onun iyi gelişmesini sağlayarak kendisini güvende hissetmesini garantileyebilirler. Bebeklerin ilk yıllarda yüzleri, desenleri, hareketleri nasıl gördüğünü öğrendiğinizde, bebeğinizin ilk yılını eğlenceli hale getirebilirsiniz, işte bebeğinizin göz gelişimi hakkında sizlere ipuçları…

Yüzünüzü nasıl görür?

Yeni doğmuş bebekler için sadece annelerinin yüzüne bakmak, dünyanın en eğlenceli işidir. Gözleri hala tam olarak göremese bile, yeni doğan bebekler, annelerinin yüzünü diğer yüzlerden kolaylıkla ayırt edebilirler. Bazı araştırmalar bebeklerin gülen ve güzel yüzlere bakmaktan zevk aldıklarını ortaya çıkarmış. Ancak hayatının ilk günlerinde bebeğiniz ayrıntıları fazla göremeyeceği için çok bakımlı olmadığınızdan dolayı üzülmeyin. Bebeğiniz 8 haftalık olduğunda, yüzünüze bakarken sadece bir tek bölgede sabit-lenir. örneğin burnunuza, gözünüze, ağzınıza kenetlenerek bakar. Ancak yüzünüzü bir bütün olarak göremez. Yüzü bir bütün olarak görüp tanıması için bebeğin yaklaşık 2-3 aylık kadar olması gerekir. 4 aylık olduğunda ise bebeğin görüşü toplu bir fotoğrafta bile annesini görebilecek kadar gelişmiş olur.

Neler yapabilirsiniz?

– Bebeğinizin karnını doyururken kendinize 20-25 santim uzaklıkta tutun. Sizi rahatça görmesini sağlayın ve sürekli konuşun.
– Dikkatini çekmek için değişik yüz ifadeleri takının. Örneğin, dilinizi çıkartmanıza bayılır ve sizi taklit etmeye çalışır.
– Gözleri ve ağzı büyük olan oyuncaklarını gösterin, özellikle miki fare gibi değişik ifadeli oyuncakları çok sever.

Canlı renkleri tercih edin

Bebeğiniz de tıpkı yetişkinler gibi canlı renklerle bezeli, hareketli bir dünyada yaşamayı çok sever, özellikle renkler bebeğinizin çok ilgisini çeker ve onu uyarır. Tam olarak renkleri birbirinden ayırt edemediği halde yeni doğmuş bebeğiniz canlı renkleri, gri tonlara tercih eder. özellikle zıt renkler bebeğinizin çok ilgisini çeker. Bu yüzden son yıllarda bebekler için çok daha fazla sayıda siyah-beyaz renkli oyuncaklar bile üretilmeye başlandı. Bebeğiniz 8 haftalık olduğunda renkleri birbirinden ayırt etmeye başlar. 4 aylık olan bebeğiniz ise aynı rengin değişik tonlarını bile birbirinden ayırır.

Neler yapabilirsiniz?

– Bebeğinizin odasını pastel tonlar yerine canlı renkler kullanarak dekore edebilirsiniz.
– Yatağının parmaklıklarına renkli oyuncaklarını bağlamanız, bebeğinizin dikkatini çeker.
– Bebeğinizi yere serdiğiniz renkli örtülerin üzerine yatırarak oyun oynayın.

Neşeli desenler

Bebeğiniz için sadelik sıkıcılık demektir. Ona alacağınız giysilerin, çarşafların renkli ve desenli olması çok hoşuna gider. İlk 2 ay içinde bebeğiniz basit ve simetrik desenleri tercih eder. 3. aydan itibaren ise karmaşık, asimetrik ve hareketli desenleri daha çok sevmeye başlar. Düz çizgiler yerine dalgalı hareketleri olan kumaşlara, iç içe geçmiş kare ve dairelerin bulunduğu desenlere bakmak bebeğiniz için başlı başına bir eğlencedir. Bir de özellikle ilk 3 ay içinde belirgin hatlar bebeklerin daha çok ilgisini çeker. Örneğin, gözlüklü insanların yüzüne bakmayı severler. Çünkü gözlükler, gözlerin daha belirgin olmasını sağladığı için bebeğin dikkatini çeker.

Neler yapabilirsiniz?

– Bebeğinizin oyuncaklarını ve onun için kullandığınız tekstil ürünlerini zıt renklerden, karmaşık desenlerden seçin, tik aylarda daha basit, ilerleyen aylarda ise daha karmaşık desenleri tercih etmeniz iyi olur.
– Bebeğinizin odasına grafik desenler ve zıt renkler içeren panolar asın. önümüzdeki bir yıl içinde bebeğiniz bu panolara bakarak çok eğlenir.

Hareketli nesneler

Bebeğiniz hareket eden her şeyi çok sever. Yeni doğan bebekler tam olarak nesneleri seçemeseler bile, hareketleri gözleriyle takip etmeye bayılırlar. Hatta yanlarına çok yaklaşan bir nesne olduğunda gözlerini kırpıştırarak tepkilerini belli ederler. Birkaç haftalıkken gözleriyle nesneleri takip ederler. Ancak 6-8. aylar arasında bunu bir oyun haline getirebilirler. Bu aylardaki bebeğiniz yuvarlanan toplarla oynamayı çok sever. Topun nereye gittiğini de bilinçli bir biçimde takip edebilir. Takip etmeyi öğrenmesi bebeğiniz hareket haline geçtiğinde ona çok yardımcı olacaktır. Bu sayede derinliğin farkına varan bebeğiniz düşmemeyi başarır. Ayrıca kendine çok yaklaşan nesnelerden de bu sayede korunur. Gözleriyle takip etmeyi iyice öğrenen bebeğiniz yüzünü de tırmalamaktan vazgeçer.

Neler yapabilirsiniz?

– Bebeğinizin yatağının başucuna bir dönence asın. Dönencenin canlı renkleri ve hareketliliği bebeğinizi uzun süre oyalar.
– Yine yatağının kenarına, tamamen güvenli, mümkünse bebekler için özel olarak üretilmiş bir ayna asın. Bu aynada kendi yüzünü, renkleri ve hareketleri görerek çok eğlenir. Aynı zamanda bu bebeğinizin zekası için de çok önemli bir uyarıcı olur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.