Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Bebek Bakımı

Bebek bakımı Bebek Bakımı

Dünyaya yeni gelen bebeğinizle beraber yaşamımızda yeni, farklı ve anlamlı bir sayfa açılmış oluyor.Bu dönem yeni ve daha önce hiç yaşamadığınız sorunlarla karşılaşacağınız bir dönmedir Bu sorunlarla ilgili neler yapmanız gerektiği konusunda kısa bilgiler sitenin bu sayfalarında mevcuttur:

Bebeğin beslenmesine doğumdan hemen sonra başlanılmalıdır. Emzirme ilk başlarda her bir memede 5 – 15 dakikayı geçmeyecek şekilde olmalıdır yoksa meme başında çatlaklar ve ağrılar ortaya çıkabilir. Zaman içersinde emzirme süresi yavaş yavaş artırılarak bebeğin isteğine uydurulur. Her bebeğin kendine özgü beslenme şekli mevcuttur.

Doğumdan sonra ilk gelen süt (kolostrum) bebek için çok önemlidir.İçinde birçok koruyucu faktör bulunan ilk süt ,bebeği ishal, kansızlık, karın ağrısı, pişik, kabızlık, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Bebeğe hiçbir zaman şekerli su verilmemelidir.Bebeğin anne sütüne alışmasını önler ,doygunluğa sebep olur, iştah kapatır. Anne sütünün içeriğinin % 90’ oranında su olması sebebiyle çok sıcak iklimlerde dahi bebeğe ek su vermeye gerek yoktur. Anne sütü ilk 6 ay boyunca tek başına verilmeli, daha sonra ek besinlere geçilmelidir. Sütün bebek için yeterli olduğu idrara günde 5 – 6 defa çıkmasından ve aylık kontrollerde düzenli kilo almasından anlaşılabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.