Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Bir Babanın En Büyük Görevi Nedir ?

Bir Babanın En Büyük Görevi Nedir ?

Bebeği olan kimi babalar uzunca bir süre baba olduğunu algılamakta güçlük çeker. Çocuğunu incitme korkusuyla kucağına bile almayan babalar, ev ihtiyaçlarını maddi olarak karşıladıkları zaman görevlerini yerine getirmiş sayarlar kendilerini. Özellikle de Türk toplumunda babaya biçilen rol, kimi zaman onun çocuklarıyla sıcak bir ilişki kurmasını zorlaştırır. Oysa bebek sadece anne sevgisine değil baba sevgisine ve şefkatine de muhtaçtır.

Baba sevgisi davranış bozukluğunu önlüyor
Baba sevgisinden mahrum kalan ve yeterince sevildiğini hissetmeyen çocuklar sadece eksiklik hissetmezler aynı zamanda bu durum karakterlerini ve geleceklerini de etkiler. Sonuçları Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yayımlanan bir araştırmaya göre babalar, bebeklerinin ilk 12 ayında ona sevgi ve ilgi gösterirse bu çocuklarda ileride daha nadiren davranış bozukluğu görülüyor. Baba ilgisinin olumlu etkisi, erkek çocuklarında daha da fazla oluyor.İlgi gösteren babaların çocuklarında daha az davranış sorunu görülürken, bebekle fazla ilgilenmeyen, daha çok kendisiyle meşgul olan babaların çocuklarında ise davranış sorunlarının arttığı görülüyor. Bilim adamları çocuğun bu alandaki gelişiminde ilk ayların dahi çok önemli olduğunu söylüyor.

Sevgili babalar, unutmayın, bebekler ilk zamanlar –ve tabi sonrasında da- anneye muhtaç gibi görünse de onun sizin sevginize ve ilginize de çok ihtiyacı var. Onunla annesi kadar zaman geçiremeseniz bile, günde yarım saat de olsa kaliteli zaman geçirmeye çalışın. En azından onunla olduğunuzda televizyonu, telefonu ve bilgisayarı kısa bir süre için bir kenara bırakın…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.