Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Cinsiyet Ayrımcılığı

Cinsiyet Ayrımcılığı

Cinsiyet ayrımcılığı toplum içerisindeki insanların cinsiyetlerine göre farklı muamele yapmak suretiyle adaletsiz davranılmasıdır. Bu tanım üzerinden bakıldığında cinsiyet ayrımcılığı kişilerin insan haklarından doğan hakların kısıtlanması, toplum içerisinde dışlanma yaşamasıdır.

Cinsiyet Ayrımcılığı Yüzünden Yaşanan Sorunlar

En yaygın ayrımcılık türü fırsatlara ve kaynaklara karşı eşitsiz ulaşım, şiddet görme, temel ihtiyaçlardan faydalanmada kısıtlama, iş hayatı ve siyasi hayatta kadının sınırlı görevlerde bulunması ve karşı cinse göre güç dengesizliği ile karşılaşmasıdır.

Sadece kadın oldukları için günlük hayat aktivitelerine özgür ve tam olarak katılamama bu gibi imkanlardan yoksun olma en kısa hali ile bu durumu özetlemektedir. Yaşanan sorunlar; karar merci görevlerinde bulunamama, kamusal imkanlardan faydalanma, yaşam koşullarının sağlıksız olması, yeterli ve yaşanabilir konut sahibi olamama, iş hayatındaki engeller, iş hayatındaki taciz ve haksızlıklar, sendikalara üye olamama ve faaliyetlerinden faydalanma gibi konular cinsiyet ayrımcılığı kapsamındadır.

Cinsiyet Ayrımcılığının Çeşitleri

Cinsiyet ayrımcılığı iki farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri doğrudan ayrımcılık Diğeri ise dolaylı olarak yapılan ayrımcılıktır.  doğrudan cinsiyet ayrımcılığında sadece kadın olduğu için bireye alenen olumsuz davranışlarda bulunulur. Dolaylı ayrımcılık da ise ilk başta kadının lehine gibi gözüken durumlar Aslında bilinçli olarak tasarlanan ve olumsuz sonuçlar doğuran eylemlerdir.  İş, sosyal, eğitim ve aile yaşamı gibi pek çok noktada cinsiyet ayrımcılığı görülmektedir.

Hakkınızı Aramaktan Çekinmeyin

Cinsiyet ayrımcılığının bireysel bir sorun değil toplumsal bir sorun olduğunun farkına varılması gerekmektedir. Bireylerin insanca yaşama hakkı elinden alınmamalıdır.  Eğer siz de cinsel ayrımcılık yaşadığınızı ve bu durumun size zarar verdiğini düşünüyorsanız hukuki haklarınızı araştırarak hakkınızı sonuna kadar aramalısınız.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Hülya diyor

    Bu konuya ne yazıkki ülkemizde de çok geç önem verilmeye başlandı. En azından bundan sonraki dönemlerde dikkat edilirse bu ülke kadınlar için yaşanabilir bir hal alabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.