Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Çoğul Gebelikler

Çoğul Gebelikler

Gebeliklerin %1′ini oluşturmalarına rağmen perinatal mortalitenin %10′undan sorumludurlar. En büyük riskleri preterm eylem, düşük doğum ağırlığı ve konjenital anomalilerdir. Preterm eylem insidansı normal gebeliklerden 10-12 kez daha fazladır.
Çoğul gebelikler yüksek riskli olarak ele alınırlar. Bu yüzden doğum eylemi ve doğum sırasında yakından izlenmeleri gerekir. Çoğul gebelikler ile ilgili doğum eyleminde en sık görülen komplikasyonlar: uterin distosi, anormal fetal prezantasyon, kord prolapsusu ve ablasyo plasentadır.
Maternal Risk: ikiz gebeliklerde, gebelikteki normal fizyolojik değişikliklere ek olarak kan volümü 500 mi artmıştır. Bu nedenle özellikle ikinci ve üçüncü trimestirlerde kalp çıkış hacminde artış olur. Gebelik sırasında annede anemi, fiziksel yorgunluk, spontan abortus(düşük), plasenta previa (plasentanın kısmen yada tamamen rahim ağzını kaplayacak şekilde rahmin alt kısmına yerleşmesi), ablasyo plasenta(bebeğin eşinin doğumdan önce rahim duvarından ayrılması) gebeliğin neden olduğu hipertansiyonun görülme riski artmıştır.
Doğum eyleminde uterin distosi, anormal fetal prezantasyona bağlı zor ve uzun doğum eylemi gelişebilir. Özellikle ilk bebeğin doğumundan sonra ablasyo plasenta tehlikesi vardır.
Fetal-Neonatal Risk: En büyük risk prematüreliktir. Preterm eylem riski, tekil gebeliklere kıyasla yaklaşık 10 kez, konjenital anomali riski iki kez artmıştır.
Uzman Bakımı
Çoğul gebeliklerde her bir fetus için değişik pozisyon ve prezantasyonlara rastlanır. Bu pozisyonlar ultrason ile tesbit edilebilir. Eylem sırasında her iki fetusunda kalp seslerini değerlendirmek gerekir.
Eğer ilk fetus sefalık prezantasyon ile geliyorsa vajinal doğum tercih edilir. Eğer ilk fetus makat prezantasyonu ise kord prolapsusu riski gelişebilir. Bu nedenle sezeryan doğumu daha güvenli bir seçenektir.
Sefalık prezantasyonla gelen ilk ikizin doğumu, normal doğumlarda olduğu gibi gerçekleşir. Birinci fetus doğar doğmaz ikinci fetusun prezantasyonu değerlendirilir, ikinci fetus verteks ya da makat prezantasyonunda ve angajman olmuş ise hafif bir fundal baskı uygulanarak membranları açılır ve doğum normalde olduğu gibi gerçekleştirilir. Eğer kontraksiyonlar ilk fetusun doğumundan sonra durmuş ise, oksitosin ile stimule edilir. Bu arada FKH sürekli izlenmelidir.
Eğer ikinci fetus pelvise girmemiş ise doğum problem yaratabilir. Bu durumda ya sezeryan tercih edilir ya da hızlı vajinal doğum için müdahele edilir. “Internal podalik versiyon” adı verilen bu müdahelede, fetus sefalık prezantasyondan makat prezantasyonuna döndürülür. Böylece fetus ayaklarından çekilerek doğurtulur.
Sağlık çalışanı; preeklemsi, uterin distosi, anormal fetal kalp hızı ve pulmoner ödem gibi çoğul gebelikler ile ilgili komplikasyon belirtilerine karşı dikkatli olmalıdır. Postpartum periyodda anne hemoraji ve enfeksiyon yönünden değerlendirilmelidir. Bebekler genellikle tedavi ve gözlem için özel bakım ünitesine gönderilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.