Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Çuçuğunuz Karnesini Aldığında Nasıl Davranmalısınız?

Karnesini Aldığında Nasıl Davranmalısınız?

Bir öğrenim yılının daha sonuna yaklaştığımız şu günlerde; öğrencileri ve aileleri şimdiden karne heyecanı ve telaşı aldı. Peki karnesi başarılı veya başarısız olsun, çocukları karne aldığında, anne-babalar, nasıl bir tavır takınmalı. Çocuk öğrenmeye ve çalışmaya daha istekli hale nasıl getirilebilir? Eğer siz de bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, tavsiyeleri mutlaka okuyun.

Başarısız bir karne getiren çocuğa anne-baba nasıl davranmalıdır?

Öncelikle anne-babalar paniğe kapılmadan karnenin başarısız gelmesinin nedenini araştırmalıdır. Çocuğun kaygısını artıracak davranışlardan kaçınmalı, çalışmanın önemini vurgulayarak, çocuğu bu konuda motive etmelidirler. Ayrıca anne-babalar çocuklarına, başarısızlığın utanç verici bir durum olmadığını, bu durumun çalışılarak aşılabileceğini anlatmalıdırlar. Karnedeki başarısız notlara bakarak, çocuğu azarlamak, suçlamak, yasaklar koymak (oyun yasağı gibi), sorunu, içinden çıkılmaz hale getirir.

Başarısız karne getiren çocuğa karşı anne-babaların yapmamaları gerekenler nelerdir?

Anne-babalar karnesindeki notlara göre, yani sonuca göre çocuklarına ödül ya da ceza vermemelidirler. Çocuğun çalışmaları dikkate alınmalıdır. Genellikle çocuk ne kadar iyi not alırsa o kadar başarılı olarak değerlendirilir, özellikle anne-babalar kendi hayatlarında kendileri için de böyle değerlendirmelerde bulunuyorlarsa doğal olarak çocuklarına da bunu yansıtırlar. Anne-babaların dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da, çocuklarını başarılı kardeşleriyle kıyaslamamaları gerektiğidir. Çünkü böyle bir tutum karşısında, başarısız olan çocuk, kardeşinin derslerinde başarılı olarak, anne-babasını elinden aldığını düşünür. Karne konusunda ailenin beklenti düzeyi de çok önemlidir. Gerçekçi beklentiler içinde olmak ve çıtayı doğru yüksekliğe koymak gerekir. Başarılarını takdir ederken, başarısız olduğu dersleri sorun etmemek gerekir. Eğer başarısız bir karne getirirse çocuğun daha az sevileceği izlenimi asla verilmemelidir. Nasıl bir karne getirirse getirsin çocuğa, onun yanında olunacağını hissettirmek, çocuğun performansını desteklemek ve onu öğrenmeye ve çalışmaya daha istekli hale getirmek gerekir.

Karne hediyeleri çocukları nasıl etkiler? Bu hediyeler neler olabilir?

Karne hediyesi; övgü dolu sözler, özel yemek ya da faaliyetler, nadiren maddi objeler olmalıdır, önemli olan çocuğa karnesi nasıl olursa olsun, sevgi mesajının verilmesidir. Çocuğun karnesindeki notlara değil, çabasına ödül verilmelidir.

Karne çocuğun başarısının en önemli göstergesi midir?

“Çocuk ne kadar iyi karne getirirse, o kadar başarılıdır.” şeklinde bir değerlendirme, çocuk için, çok kısıtlayıcı, bazen yaralayıcı veya yanlış olabilir, örneğin, bir anne-babaya göre doktor olmak iyi bir gelecek demekse, çocuğunun fen ve matematik derslerini başarıp başaramayacağını dikkate almadan bu derslerde başarılı olmasını beklemesi çok yanlıştır. Aile, tüm birikimini ve zamanını buna harcar. Bu sebeple, çoğu zaman iyi bir sporcu ya da tiyatrocu olabilecek çocuk, yanlış yerlere yönlendirilebilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.