Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Doğum nasıl başlar ? Belirtileri nelerdir ?

Doğum nasıl başlar ? Belirtileri nelerdir ?

Doğum nasıl başlar ? Belirtileri nelerdir ?

Doğum, anne rahminde 9 ay 10 gün süreyle gelişerek ve büyüyerek tam olarak dış dünyaya hazır hale gelmesinden sonra bu dünyaya adım atmasına denir. Anne vücudunda gebeliğin başlangıcından doğuma kadar bir çok değişim meydana gelir tümü de doğumun kolaylaşması içindir. Doğum aşamasına girilince eklemler gevşer ve oynar hale gelir bu gebeliğin sonunda meydana gelir. Daha sonra ise rahim boynu denen kısım genişlemeye başlar yaklaşık olarak 2mm olan genişlik 12 cmye kadar çıkar. Bu aşamadan sonra bebek elleri ve bacakları çapraz halde boğaza girmeye başlar. Bu durumda bebeğin başında bulunan kemikler gelişmediği için huni şeklini alır. Daha sonra doğum kanalında normal şekline döner. Bu durumda 4 ile 5 hafta arası bekledikten sonra doğum gerçekleşir.

Doğumun ilk göstergesi kasılmalardır. Bu kasılmalar çocuğun gelişmesi durunca kesilir. Daha sonra hipofiz bezinden salgılanan bir hormon devreye girerek tekrar kasılmaları başlatır. Bunun tesiriyle rahim sıkışır ve içerisindekini dışarı atmaya zorlanır. Kasılmalar önce kısa sürelidir doğuma yaklaşıldıkça süreleri uzar.

Doğumun diğer belirtileri ise bebeğin aşağıya inerek sizi hafiflemiş hissi vermesi, suyun gelmesi ve aşırı enerjik hissetmektir. Bu durumlar size doğumun yaklaştığını belirtir. Doğumdan kısa bir süre önce amniyon kesesi yırtılır ve amniyon sıvısı boşalır. Bu durumda bebeğiniz koruyacak hiçbir şey kalmadığı için asla cinsel ilişkide bulunmayın ve bebeğe zarar verecek birşeyi vajina ile etkileştirmeyin.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.