Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Doğumdan Önce Bilgi Verme

Doğumdan Önce Bilgi Verme

Bilginin Temin Edilmesi
Eylem süresince ortaya çıkacak olan ağrının özelliğine ilişkin bilginin temin edilmesi önemlidir. Ağrının aralıklarla geleceği, kontraksiyonların süresinin uzamasının yararlı olduğu anneye vurgulanmalıdır. Kadın, kontraksiyonların ne kadar devam edeceğini ve bunu kurtulma periyodunun takip edeceğini bildiği zaman, ağrı ile başetmede daha başarılı olur. Rahatsızlık tipleri ve eylem boyunca ortaya çıkacak olan özel durumların açıklanması, kadının bu durumları normal ve beklenen olaylar olarak tanımasına yardım eder.
İkinci devrede kadın, fetus başının rektuma yaptığı baskıya bağlı barsaklarını boşaltma ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaca karşı içgüdüsel olarak, itmek (ıkınmak) yerine kalçalarını sıkarak cevap verir. Böylece parçalanacağı korkusu yaşayan kadın kontraksiyonlar ile birlikte gelen itme hissini önler. Kadına kontraksiyonlar ile birlikte gelen bu itme refleksine katkıda bulunması gerektiği böylece doğumun daha çabuk gerçekleşeceği açıklanmalıdır. Ancak itme hissi, henüz serviks tam dilate olmadan gelmiş ise, bu his solunum tekniği kullanılarak kontrol edilebilir. Çünkü zamanından önce fetusun itilmesi, serviks yırtıklarına neden olur.
Kadınların vücutlarına ne olacağını bilmeye hakları olduğunun hatırlanması önemlidir. Onun vücuduna uygulanacak herhangi bir işlemden önce bilgi verilmelidir. Örneğin elektronik monitörün bağlanması annede korku yaratabilir. Monitörün eylem süresince bebeğinin sağlık durumunu izlemek için uygulandığı vurgulanmalıdır. Aynı şekilde diğer işlemler ve cihazlar hakkında da bilgi verilmesi, annede anksiyetenin dolayısı ile ağrının azalmasına yardım eder.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.