Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Emzirme Pozisyonları

BEBEĞİN MEMEYE YERLEŞTİRİLMESİ

BEBEĞİN MEMEYE YERLEŞTİRİLMESİ

Bebeğin emme hareketini doğru yapabilmesi ve etkili emebilmesi, annenin bebeğini memeye, doğru bir şekilde yerleştirmesine bağlıdır. Bebek oturarak ya da yatarak emzirilebilir.

Ancak anne dik oturur durumda iken hem annenin bebeği hem de bebeğin memeyi rahat bir şekilde tut­ması daha kolaydır. Bebek hangi şekilde emzirilirse emzirilsin aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:

Bebeğin başı, ensesi ve omuzları annenin dirseğinin iç yüzü ya da bir yastıkla destek­lenmiş olmalıdır.

Başı ve gövdesi aynı hizada, düz tutulmalıdır.

Bebek yalnızca başından değil tüm vücudu ile birlikte desteklenmemelidir. Çünkü sadece başından tutuş bebeğin başının öne doğru itilmesine yol açabilir.

Bebeği emzirme sırasında altı temiz olma­lıdır.

Anne bebeği yanlış yerleştirirse, annenin sütü bol olsa ve bebek sık emse dahi yeterli süt ala­mayacaktır.

Annenin Emzirme Pozisyonu

Dik Oturarak Emzirme:

Anne dik olarak, ra­hat ve gevşek olacağı bir sandalye ya da koltuk tercih etmelidir. Sırtını ve kollarının altını yastıkla ve ayak altını da bir yükselti ile destekleyebilir.

Yatarak Emzirme:

Hemşire annenin yatar durumda bebekle rahat edeceği bir pozisyonu seçmesine yardımcı olmalıdır. Annenin başı, sırtı ve üst taraftaki bacak altı yastıkla desteklenmelidir. Yine bebeğin tüm vücudu anneye dönük olmalıdır. Bazı anneler bebeğin başı yastıkta iken bazıları da kendi kolları ile destekledikle­rinde rahat ederler. Büyük memeli anneler genel­likle yatar pozisyonda daha rahattırlar. Anne aynı tarafa dönük iken üstte kalan memesini de be­beğe verebilir. Bebeği bir yastık ile yükselterek ve kendisi biraz ona doğru eğilerek emzirebilir.

Bebek Nasıl Emzirilir ?
Bebek Nasıl Emzirilir ?

Annenin Bebeği Tutuş Şekilleri

Beşik Tutuşu:

En çok kullanılan emzirme pozisyonudur. Anne dik oturur durumdadır. Bebeğin başı annenin ön kolu üzerinde dirseğe yakın kısmındadır. Sırtı da annenin ön kolu boyunca uzanır. Anne eli ile bebeği kalçasından destekler. Bu şekilde bebeğin tüm vücudu anneye dönüktür. Bebeğin alt kolu, annenin memesinin altında ya da beli etrafında dolanmış olabilir. Bebeğin altına yastık koyulursa, hem bebeğin vücudunun düz tutulması hem de başı ile annenin memesinin aynı hizada olması kolay­laşır.

Futbol Tutuşu:

Anne omuz arkasına, yan­lara ve bebeği yükseltecek şekilde altına yastıklar yerleştirir. Bebeğin vücudu annenin kolu­nun altında , yüzü anneye dönük tutulur. Bu tutuş şekli bebeğin daha kolay gözlenmesine ve bebeğin meme başını daha kolay almasını sağlar. Özellikle bazı durumlarda bu tutuş daha yararlıdır. Örneğin: Büyük memeli, düz, içe çö­kük meme başı olan annelerde, ikiz bebeklerin birlikte emzirilmelerinde, prematüre ve zayıf emen bebeklerde.

Kaydırma:

Bazen bebekler yalnız­ca aynı taraflarına yatarak emmeye istekli olurlar ve diğer tarafa çevrildik­lerinde huysuzlaşırlar. Böyle bir durum­da kaydırma, bebeğin isteksiz olduğu diğer tarafına dönmeden diğer memeyi emmesine yardımcı olabilir. Anneye bebeği önce istediği memeden emzir­mesi ve süt inme refleksi başladıktan sonra, bebeğin pozisyonunu değiştir­meden diğer memeye kaydırması ve sonuçta emzirmeyi bebeğin kendi iste­diği memede bitirmesi önerilebilir

Yukarı Dik Tutuş:

Ebeveynler her iki ellerini kullanarak yenidoğanın bir omuza yatırırlar. Bu pozisyon sıklıkla gaz çıkarmak amacı ile kullanılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.