Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

En Belirgin Hamilelik Belirtileri

En Belirgin Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte İlk Belirtiler

Hamilelik, hemen hemen her genç kızın rüyasına giren, aslında ne olduğunu tam olarak bilmediği ama çok istediği bir olaydır. Doğanın kanunu gereği insanlar evlenirler ve ailelerini büyütmek adına çocuk sahibi olurlar. Hamilelik bayanlar için çok değişik ve özel bir durumdur. bayanlar her ay yaşadıkları adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazır hale gelmektedir. Bunun sonucunda eğer ilk günlerde döllenme gerçekleşmiş ise döllemiş yumurta 7-10 gün sonra anne rahminde oluşmaya ve sonrasında gelişmeye başlamaktadır. Bebek 6 haftalık olduktan sonra kalp atışları duyulmaya ve annenin hormonları değişmeye başlar. Değişen hormonlar ise vücutta bazı belirtiler yaratmaktadır. Hamilelikte ilk belirtiler bulunmaktadır.  Bu belirtiler genel olarak, adet gecikmesi, baş dönmesi ve mide bulantısıdır.

Gebeliğin kesin olarak anlaşılması için hamileliğin ilk belirtileri görülmesinden sonra uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden ilki idrar testleridir. Eczanelerden alacağınız idrar testleri ile %99 oranında sonuç alabilmek mümkündür. Test yaptıktan sonra çubuğun üzeri çift çizgi halini almışsa, hemen ikinci yöntem olan kan testi ile sonucu kesinleştirmeniz gerekir. Laboratuvar ortamında yapılan kan testinin sonucu, herhangi olağanüstü bir durum olmaması şartıyla kesindir. Bu aşamadan sonra herhangi bir kadın doğum uzmanına görünerek, ultrason yöntemiyle hamileliğinizi netleştirmek mümkündür. Aklınızda herhangi bir soru kalmasını istemiyorsanız ve hamileliğinizden kesinlikle emin olmak istiyorsanız, bu üç yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Hamilelik Belirtisi; Tuvalete Çıkma İsteği

Hamilelik Belirtisi; Tuvalete Çıkma İsteği

Hamilelik döneminde, bayanların rahminde büyüme görülmektedir. Bu durum sonucunda rahim, idrar kesesine baskı yapar ve sık sık tuvalete çıkma isteği uyandırır. Hamilelikteki belirtilerden biri de tuvalete çıkma sıklığındaki artıştır. Bu sıklık evdeki, iş hayatındaki veya çevrenizdeki herkesin gözüne batacak kadar büyüyebilmektedir. Bu durum bazı zamanlarda dokuz ay boyunca da devam edebilmektedir. Ancak genellikle gebeliğin oluşmasında bir hafta sonra görülen bu durum, üçüncü aydan sonra azalmaya başlamaktadır. Hamileliğin son dönemlerinde ise bebeğin büyümesi ve aşağıya doğru baskı yapması nedeniyle tekrar artış göstermektedir. Bu belirtinin en önemli özelliği ise idrarınızın koyu sarı veya daha koyu bir renkte olmasıdır.

Özellikle geceleri yoğun olarak artış gösteren tuvalete çıkma isteği, bazı anne adaylarında kabızlık oluşmasına da neden olabilmektedir. Tuvalete çıkma isteğinin yanında kabızlık da hamilelik belirtisidir. Ancak bu istek yalnızca hamile kaldığınız zaman ortaya çıkmayabilir. Ayaklarınızı üşütmeniz durumunda, sistit adı verilen hastalığa sahipseniz, vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla sıvı tüketiyorsanız, idrar yolu iltihabı, şeker hastalığı, idrar sökücü ilaçların kullanımı gibi etkenlere sahipseniz, yine sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Hamilelikte bu ihtiyacın artmasındaki neden ise hormon seviyelerinizin yükselmesi olarak gösterilmektedir. Bu durumu düzeltmenin bir yolu yoktur veya ilaçla tedavi etmek mümkün değildir. Gece çok idrara çıkmaktan şikayetçi olan anne adaylarına, geç saatlerde fazla sıvı tüketilmemesi, çay ve kahve miktarının azaltılması önerilmektedir. Hamilelikte idrar yaparken, öne doğru eğilmek suretiyle, idrar torbasının daha fazla boşalmasını sağlayabilir, tuvalete çıkma sıklığınızı bu sayede biraz olsun azaltabilirsiniz.

Hamilelik Belirtisi; Ruh Hali Değişimleri

Hamilelikte, vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bazı farklılıklar oluşabilmektedir. Ruh hali değişimleri gebelikte, anne adaylarının en çok şikayet ettiği hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bir anda sinirlenebilme veya bir anda kahkaha atabilme halinde olabilirsiniz. Hemen ardından duygulanıp ağlayabilir veya aşırı şekilde heyecanlanabilirsiniz. Daha önce sinirlenilmeyen veya ağlayacak kadar önemli olmayan ufak durumlarda, anne adayı şaşırtılacak derecede sorunları büyütebilmekte ve aşırı tepki gösterebilmektedir. Bütün bunlar normaldir ve görülmesi muhtemel olan gebelik belirtileridir. Bu duygusal dalgalanmalar hamilelik döneminde oldukça sık görülmektedir.

Ruh hali değişimleri, hamileliğin özellikle ilk üç ayında sıklıkla karşılan bir hamilelik belirtisi durumudur. Ancak dokuz ay boyunca sürdüğü ve bazı durumlarda lohusa dönemi bitene kadar devam ettiği görülmektedir. Bu ruhsal tepkimeler, doğum sonrasındaki birkaç ay içerisinde hormonların eski haline gelmesiyle birlikte düzelmektedir. Ancak lohusalık döneminden sonra da bu gibi agresif durumlar görülmesi durumunda, psikolog yardımı alınması gerekir. Hamilelikten sonra bu durumla karşılaşılması genellikle sık karşılaşılan bir durum değildir. Hamilelik süresinin sıkıntılı geçmesi, anne adayının yoğun stres ve baskı altında olması, çevresel etkiler gibi faktörler, bu ruhsal değişimlerin devam etme sebepleri arasında yer almaktadır. Anne adayının hamilelik döneminde stres ve aşırı duygusal değişimden mümkün olduğu kadar uzak durması gerekmektedir. Çünkü bu ruhsal tepkiler, bebeğin gelişimi ve sağlığını da etkileyebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken ise özellikle baba adaylarının, anneye yardımcı olması ve ilgi göstermesi olacaktır.

Hamilelik Belirtisi; Kanama Durumu

Gebelikte bazı kadınlar için hamilelik belirtileri, hafif vajinal kanamalardır. Yumurtanın döllenmesinin ardından yaklaşık 9-19 gün arasında oluşan ve kısa süren bu kanamaya, yerleşme kanaması da denilmektedir. Bu kanamalar bebeğin rahim içerisine yerleşmesi sırasında oluşabilecek kılcal bir damarçatlaması durumunda meydana gelmektedir. Hamileliğin ilk on haftalık dönemi, kanamanın sık olarak meydana geldiği dönemdir. Bebeğini sağlıklı doğurmuş olan anneler arasında yapılan bir araştırmaya göre, bu annelerin yaklaşık %25’inin az veya çok miktarda kanama olduğu bir dönem geçirdiği görülmektedir.

Gebelikte meydana gelen kanama durumu, en kesin hamilelik belirtisidir. Bazı anne adayları adet döneminde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilmektedir. Bu kanama, normal adet süreci gibi olmamaktadır ve muhtemelen gebeliğin söz konusu olduğu söylenebilmektedir. Bazı durumlarda ise bayanlar yerleşme kanamasını, çoğunlukla adet dönemine denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırabilmektedir. Ancak bu kanamalar adet döneminde olanla karşılaştırıldığında çok daha hafif ve benekli şekilde olabilmektedir. Hamileliğin herhangi bir döneminde yaşanılan vajinal kanamalar dikkat edilmesi gereken, önemli bir durumdur. Lekenlenme veya kanama yaşanmasının cinsel birliktelik, düşük, dış gebelik ve enfeksiyon gibi nedenleri bulunmaktadır. Bu yüzden hamilelikte veya öncesinde böyle bir durum yaşanması sonucunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz fiziki muayene, ultrason ve kan testi ile kanamanın nedenini belirleyecektir. Düşük tehlikesi olma ihtimaline karşılık önlem alınması için mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz ve gerekli önlemleri almanız gereklidir.

Hamilelik Belirtisi ; İştahsızlık ve İştah Açıklığı

Hamileliğin belirtilerinden biri de iştahsızlık veya iştah açılmasıdır. Bayanların bir çoğunda  iştah açılması görülürken, büyük bir kısmında da iştahsızlık durumu gözlemlenmektedir. Yoğun olarak kusma, uykusuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi durumlarına bağlı olarak iştahsızlık veya tiksinme durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun bir başka nedeni ise bayanların tat alma ve koku alma duyularında meydana gelen artışların, onların daha önce sevdiği yiyeceklerden bile tiksinmesi durumunu oluşturabilmesidir. Yapılan araştırmalara göre bayanların büyük bir kısmında görülen şikayetler, kokudan dolayı mutfağa girememe, yemek yapmaktan tiksinme, çamaşırların kokması, çatal ve bıçakların kokması nedeniyle mide bulanması şeklindedir. Bu durum hamileliğin ilk haftalarında başlamakla birlikte bazı bayanlarda dokuz ay boyunca devam edebilmekte, bazılarında ise dördüncü aydan sonra görülmemektedir.

İştahsızlık durumunun tam tersi olarak, ilk haftalarda ve ilk aylarda iştah açılması da hamilelik belirtisidir. Aşerme olarak da ifade edilen bu durumda bayanlar, normalden daha fazla yemek yeme hissiyle karşılaşmakta ve mevsiminde olmayan meyve veya sebzelere yoğun istek gösterebilmektedir. İştah açılması durumu, hamile olan bayanlarda, psikolojik olarak da görülebilmektedir. Böyle bir durumda bayanlar, hamile olduğu için daha fazla yemek yemesi gerektiğini düşünerek, aşırı şekilde ilgi gösterebilmektedirler. Bu durumun sonucunda da fazla yemekten dolayı tiksinme durumuyla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Hamilelikte yemek yiyebilmek çok önemlidir ancak düzenli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Çünkü gereğinden fazla mideyi doldurmak sizi, mide yanması ve mide bulanması gibi durumlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Hamilelik Belirtisi ; Vücut Isısı ve Karında Şişlik

Vücut ısısında meydana gelen artış da hamileliğin belirtileriarasında önemli olanlarındandır.. Hamilelik nedeniyle kan dolaşımının hızlanması, vücudunuzun ısısında yükselmeye yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda ateşleniyormuş hissine kapılabilir ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle hamile kalma sürecini kendiniz ayarlamışsanız, bedeninizde oluşan ısıları takip ederek önlem alabilirsiniz. Vücut ısısı artışı genellikle hamileliğin ilk haftalarında görülmekle birlikte, son üç ay içerisinde de rastlanılan bir durumdur. Özellikle yaz aylarına denk gelen hamileliklerde kan dolaşımının hızlanması, aşırı ateşlemeye neden olabilmekte, bunun sonucunda vücudun şişmesi ve ödemlerin oluşması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Uzun süre devam eden yüksek ateş durumlarında doktorunuza başvurmanız gerekir.

Vücut ısısı artışı ile birlikte karında görülen şişlikler de hamileliğin belirtileri arasında yer alır. Genellikle hamileliğin ilk haftalarında görülen karında şişkinlik olması, anne adaylarına adet görmenin habercisi olarak gelebilmektedir. Ayrıca hamileliğin ilk haftaları nedeniyle rahmin oldukça ufak olması, elbiselerinizin her zamanki gibi rahatça olmasına izin verdiğinden, bu hafif şişkinlik hamilelik belirtisi olarak görülmeyebilir. Yine hamileliğin ilk haftalarının yaz dönemine denk gelmesi de sıcaklardaki artış nedeniyle, karında şişlik oluşmasına neden olabilir. Bayanlar genellikle bu durumu kilo alma olarak görmekte ve hemen diyet girişimlerine başlamaktadır. Hamile kalma durumu olan bayanların, karında meydana gelecek ufak şişlikleri göz ardı etmemesi ve gebelik testi uygulaması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Belirtisi ; Baş Dönmesi

Hamilelikte bayanların en sık karşılaştığı erken gebelik belirtilerinden biri de baş  dönmesi ve bayılmadır. Uzun süre ayakta kalma durumlarında, market alışverişlerinde kuyrukta beklerken, otururken ansınız kalkılan durumlarda baş dönmesi yaşanabilmektedir. Baş dönmesinin yaşanmasının sebebi, rahmin şişmesi dolayısıyla bacaklardaki damarlara baskı yapması ve bunun sonucunda ani tansiyon düşüşleri yaşanmasıdır. Bunun dışında yorgunluk ve bulantının yoğun şekilde yaşanmasının sonucunda, kan basıncının ani olarak düşmesi ile de meydana gelebilmektedir. Hamileliğin genellikle ilk haftalarda yaşanılan hamilelik belirtisibaş dönmesi durumu, yapılan araştırmalara göre kadınların birçoğunda görülmemektedir.  Ayrıca hamilelik durumunda damarların genişlemesi, düşük tansiyon ve şeker hastalığına bağlı olarak da bayılma hissi oluşturabilmektedir. Hatta bazı bayanlar, yaşadığı yoğun bayılma hissinden dolayı, doktora gidene kadar hamile olduklarının farkına varamamaktadırlar.

Baş dönmesi ve bayılma durumu, bayanların vücutlarının hamileliğe kendilerini hazırlayabilmesi olarak da açıklanabilmektedir. Vücut, bebeği  yabancı madde olarak görmekte ve buna alışması ise biraz zaman almaktadır. Bu durumda baş dönmesi ve bayılma hislerinin yoğun olarak görülmesi, normal bir gelişmedir. Bayılma  ve baş dönmesi hissini azaltmak ve vücudunuzdaki kan dolaşımını düzenlemek amacıyla, spor veya düzenli yürüyüş yapmak tavsiye edilmektedir. Ancak bu spor hareketlerinin, doktorunuzun tavsiyesiyle yapılması gerekmektedir. Çünkü ilk haftalarda ani ve bilinçsiz olarak yapılacak hareketler, düşük olayının gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Siz de bu baş dönmesi ve bayılma gibi durumlardan şikayetçiyseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Çünkü baş dönmesi ciddi bir hamilelik belirtisi olabilir.

En Belirgin Hamilelik Belirtileri?

Acaba hamile miyim diye düşünürken imdadımıza testler, programlar, tanıdıklar, işlemler yetişmektedir. Gelişen teknolojinin faydaları saymakla bitmeyecek bir durumdadır ve her olayda, zamanda ve mekânda hayatımızı kolaylaştırmaya katkısı çok büyüktür. Hamilelik belirtileri deyince aklımıza hemen gelen en büyük belirtiler kusma, bulantı, baş dönmesi, fazla yeme isteği, idrar çıkma talebinde artma olarak devam ettirilebilmektedir. Hayatımızın çok güzel önemli dönemleri vardır. Doğum, okulun ilk günü, üniversite, ilk aşk, söz, nişan, evlilik ve tabi ki annelik bu dönüm noktalarından bazılarıdır.

En Belirgin Hamilelik Belirtileri

  • En belirgin özelliği bulantı ve kusmadır.
  • Adet düzensizliği ve gecikmesi
  • Memelerde şişme dolgunluk
  • Karnınızın alt kısmında şişkinlik meydana gelir
  • İdrara çıkma periyotlarının artması
  • Vajinal ve hormonal salgılar artar
  • Kasıklarınızda kasılma ve ağrı meydana gelir
  • Belinizde de kasıklarda ki gibi ağrılar başlar.

Hamilelik belirtileri yaşamaya başlar başlamaz oluşan duygu değişimleri bizi her seferinde geçmişe götürmektedir. İlkler yaşadığımız hayatımızda annelik hissi hiçbir şey ile değiştirilemeyecek kadar değerli ve özeldir. Hiçbir babanın yaşayamayacağı bu kutsal görev, çok büyük sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Çağımızın gereklerine uygun olarak yaşadığımız dünyada her gün sayılamayacak büyük bir sayıda bebek doğmaktadır. İhtiyaçlarımızı karşılamanın en büyük örneklerini sunduğumuz evlilik yaşamının taçlandırılması bebeğimiz ile gerçekleşmekte ve bizi başka bir yerlere taşımaktadır. Her şeyden önce bir bedene, bir cana bakmakla yükümlü olmanın verdiği sorumluluk hissi bizi çok olgun insanlar yapmaktadır. Bu olgunluğa erişmek hiç de kolay olmasa da bebeğimizle beraber yeniden doğarak yeniden büyümeye başladığımız bu eşsiz dönemimizde biraz anlayış beklemek hiç de fazla sayılmasa gerek, değil mi? Her şeyini üstlendiğimiz biricik yavrularımız ile nice sağlıklı yıllara.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.