Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Sırasında Yapılması Gereken Egzersizler

Gebelik Sırasında Yapılması Gereken Egzersizler

Gebelik sırasında yapılması gereken egzersizler

Gebelik uzun bir dönem olduğu ve vücudunuzda çeşitli fiziksel ve ruhsal değişikliklere sebep olduğu için ağrılı ve sızılı geçebilir. Ancak bu ağrı ve sızıların önüne geçebilmek, azaltmak sizin elinizdedir. Ufak tefek egzersizler sayesinde gebeliğinizde ağrıları azaltabilir ve rahat bir doğum yaşayabilirsiniz. Kolay doğum için egzersiz şarttır.

Doğuma kadar kadın pek çok stres altından geçer. Bu stres faktörlerinin hepsinin önüne yine egzersiz yaparak önüne geçebilirsiniz. 280 günlük bu dönemde yapılacak egzersizler sağlıklı bir gebelik dönemi yaşarsınız.

Gebelikte egzersiz hareketlerine başlamak için son 3 ayı beklemek çok yanlış bir harekettir. Egzersizlere gebeliğinizin başından itibaren başlamanız sizin sağlığınız için en iyisi olacaktır. Yapılacak egzersizler duruş bozukluğunu önlemektedir. Yorgunluğu alıp sizi rahatlatacaktır.

Yapılacak egzersizler vücudunuzun 3 kasını çalıştırmaya yönelik olmalıdır. Bunlar sırt, karın ve kasık kaslarıdır. Bu kasların gelişmesi karnınızın büyümesinin ardından vücudunuza yüksek gerilim uygulanmasını önler. Bu sayede ağırlığın taşınması kolaylaşır. Pelvis yani kalça kaslarının gelişmesi ise doğumu rahatlatacak bir gelişmedir.

Gebelik sırasında yürüyüş, koşu, yüzme gibi sporların yapılması çok önemlidir. Bu sporlar vücudunuzdaki kasları geliştirecek en önemli sporlardan biridir.

Özellikle gebelik sırasında terleme ve soğuma hareketleri çok önemlidir. Egzersizlere yavaş yavaş başlanmalı ve yavaş yavaş bitirilmelidir. Aslında en önemli olan düzenli bir egzersiz yapmaktır. Egzersiz sırasında bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Yanlış durumlarda doktorunuzla görüşmeniz çok önemlidir. Gebelik sırasında egzersiz yapmayı sakın unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.