Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Testi – İdrar Testi

Gebelik Testi – İdrar Testi

Gebelik testi kadınlar arasında yaygın olarak idrarlayapılmaktadır.Evde kendi başlarına yapılabileceği ve diğer testlere göre daha kolay uygulanabileceği için genellikle anne adayları bu yolu tercih etmektedirler.

Gebelik testi ilaçları çeşitli markalarda olup eczanelerden rahatlıkla temin edilebilirler.Prensip olarak idrarda hCG hamilelik hormonunun bulunup bulunmadığına bakan bu testi, ilişkiden hemen 1-2 gün sonra uygulamanız belkide yanlış sonuçlar görmenize neden olabilir.Çünkü hCG hormonunun idrara tam geçişi 3-4 günden sonra tamamen sağlanacaktır.Bunun için en garanti yol ilişkiden 4-5 gün sonra bu testin yapılmasıdır.

Yine bu testin mantığına göre hCG değeri 20miÜ üzerinde ise vücutta bulunan normal değerinin üstünde sayılacağı için sizin hamile olduğunuzu gösterir yani pozitif sonuç verir.Bu test sonucunda negatif sonuç çıkarsa teste göre gebe olmadığınız anlamına gelir.

Testin en iyi sonuç vereceği zaman, sabah ilk idrarla yapıldığı zamandır.Çünkü sabah kalktığımızda çıktığımız ilk idrar en konsantre durumda olandır.Bazı kadınlar gebelik testini tok karna yapıldığında daha doğru sonuç verdiğini iddia ederler fakat durum böyle değildir.İdrar testini ister tok ister aç karna yapın, sonuç açısından hiçbir şey farketmeyecektir.Bu testi adetiniz 1-2 gün geciktiği zaman yapmanız tavsiye edilir.Eğer sonuçtan emin değilseniz 1-2 gün sonra tekrar etmeniz daha sağlıklı olacaktır.2 gün arayla çıkan aynı sonuç %98 oranında doğrudur.

İdrar Testine Göre Sonuçlar :

Eğer idrar testindeki ekranlarda tek çizgi çıkarsa sonuç negatif demektir ki bu gebe olmadığınız anlamına gelir.

Eğer çıkan çizgi çift ise bu pozitif sonuç demektir ki bu teste göre büyük bir ihtimalle hamilesiniz anlamını taşır.İki çizgi görüyorsanız ama çıkan ikinci çizgi biraz silikse bu testi 2-3 gün sonra bir daha yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Negatif çıktığı durumlarda testin hatalı olmasını, kullandığınız bazı ilaçlar veya testin süresinin geçmiş veya bozuk olması sağlayabilir.Yine bu durumdan tam emin olmak için 1-2 gün sonra tekrar etmekte fayda vardır.Aklınızda gebe olup olmadığınız ile ilgili en ufak bir soru işareti bile varsa bunu mutlaka gebelik doktorunuzla görüşmeli ve kesin sonuçlar almalısınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.