Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta hafta gebelik : 35. Hafta

Hafta hafta gebelik : 35. Hafta

Bebeğiniz 2300 grama ulaşmış durumda. Boyuysa 46-47 cm uzunluğundadır.

Gebeliğinizde bu haftada yatağınıza koruyucu ped almanız iyi olabilir. Nedenine gelecek olursak hafta hafta gebelik 35.hafta da doğum suyunuz gelebilir. Göğüsleriniz günden güne büyümeye başlamıştır. Bunun için hamilelik sutyeni takabilirsiniz.

Eşinizle bebeğinize hangi ismi vereceğiniz konusunda ortak kanıya varamamış olabilirsiniz. Zamanla her şey rayına oturacaktır. Canınızı sıkmayın.

Bu haftadan sonra doktorunuz kontrollerinizi haftada bir sıklığına ulaştırmayı tercih edebilir. Bu testlerde non stres test uygulanmaktadır. Bir taraftan rahmin kasılmalarına bakarken bir taraftan bebeğinizin kalp atışlarına bakar. Testin süresi yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Bu testler bebeğinizin uyanık olması istenebilir. Eğer uyuyorsa yakın zamanda tekrar tekrarlanmasını doktorunuz isteyebilir.

Gebeliğinizde bu haftada yatağınıza koruyucu ped almanız iyi olabilir. Nedenine gelecek olursak hafta hafta gebelik 35.hafta da doğum suyunuz gelebilir. Göğüsleriniz günden güne büyümeye başlamıştır. Bunun için hamilelik sutyeni takabilirsiniz

Bu haftayla birlikte artık bebeğiniz doğsa bile akciğer ve solunum derdi yaşamayacak. Bebeğinizin işitmesi artmıştır. Etraftaki bütün sesleri ilgiyle dinlemektedir. Doğum kanalına inmeye başlamıştır. Yağ depolaması devam etmektedir. Özellikle kollarda ve ayaklarda bu işlem devam etmektedir.

Doğum zamanınız yaklaşırken nasıl bir şekilde doğum yapmanıza da karar vermiş olmanı gerekmektedir. Her iki doğumun birbirine karşı üstünlüğü yoktur. Her iki doğumunda dezavantajları ve avantajları vardır. Hangi doğuma karar kılacağınız hakkında hafta hafta gebelik yazı dizimizde size ışık olmaya çalışacağız.

Normal doğumda yani vajinal yolla doğumda bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra kendinizi kısa sürede toparlayabilirsiniz. Yaşanan sancı sütünüzün gelmesini de uyarmaktadır. Anne ve bebek arasında oluşan bağ daha çabuk olmaktadır. Doğum eyleminin fazla sürmesi bebeğe zarar verebilir. İleriki yaşlarda olan motor gelişimine engel olabilir veya oksijensiz kalabilir. Anne açısından olan bir riski de doğum esnasında oluşabilecek yırtıklardır. Bu yırtılmalar ileriki yaşlarda dışkınızı tutamama gibi problemlere yol açabilir. Anne adaylarının normal doğumdan korkmasının bir sebebi de oluşabilecek ağrılardan korkmasıdır. Doktorunuzla görüştüğünüzde eğer uygun bulduğu takdirde ağrısız doğum yaptıktan sonra yaşadığınız bu stresin gereksiz olduğunu göreceksiniz. Doğum sonrasında dikiş yeriniz 7-10 günlük bir süre içerisinde iyileşmiş olacaktır. İyileşene kadar rahat oturamayabilirsiniz. Dikişleriniz düzenli olarak pansumana ihtiyaç duyabilir. Bir sonraki haftamızda sezaryenin olumlu ve olumsuz özelliklerini sizlerle paylaşacağız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.