Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta hafta gebelik : 36. Hafta

Hafta hafta gebelik : 36. Hafta

Bebeğinizin bu haftayla kesin olarak doğum pozisyonu almış olduğunun haberini vermek isteriz. Boyu 47 cm olan minik bebeğinizin kilosu 2700 grama ulaşmış durumda. Parmak emme, yutma hareketleriyle doğduktan sonraki besinlerine kendini hazırlamış durumda. Sindirim sistemiyse anne sütü için hazır konuma geldi. Bebeğiniz dilediği gibi hareket edemese de hafta hafta gebelik 36.hafta da ellerini ve ayaklarını arada karnınızda hissetmek mümkün.

Bu zamana kadar 14 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bundan sonraki haftalarda da 1-2 kilo kadar almanız mümkün. Rahminiz normal zamanki halinden oldukça büyük. Nerdeyse 1000 katı olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin bu haftayla kesin olarak doğum pozisyonu almış olduğunun haberini vermek isteriz. Boyu 47 cm olan minik bebeğinizin kilosu 2700 grama ulaşmış durumda. Parmak emme, yutma hareketleriyle doğduktan sonraki besinlerine kendini hazırlamış durumda.

Bebeğinizin pozisyonu değişince mesanenize daha fazla baskı uygulandığından dolayı tuvalete sık sık gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Fakat bunun için asla kendinizi kasmayın. Sıvı tüketiminizi engellemeyin. Hafta hafta gebelik de özellikle aktiviteler sonrası bol bol su içmekte yarar var. İdrarınızın koyu olması, susuzluk hissi, baş dönmesi, kuru ağız veya göz susuzluğunuzun işaretidir. Kendinizi bu şekilde görüyorsanız günlük sıvı tüketiminizi fazlalaştırın.

Geçen hafta normal doğumun olumlu ve olumsuz yönlerine değinmiştik. Bu hafta ise sezaryen doğumun artı ve eksilerini söyleyeceğiz. Sezaryen doğumda doktorun rahminizi açtığını unutmayarak bir risk taşıdığını söylemek gerek. Sezaryen doğumda doğum sonrası annenin kendine gelmesi çok daha uzun sürmektedir. Genellikle 2 gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Anne adayının kendine gelmesi 3-7 gün arasında değişiklik gösterebilir. Sezaryenin en büyük avantajı bebek için daha az risk taşıyor olmasıdır. Normal doğumda olduğu gibi sezeryanda da dikiş yerlerinde iltihap olması ve dikiş yerlerinin açılmasında azda olsa bu ihtimali göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.