Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta hafta gebelik 40. Hafta

Hafta hafta gebelik 40. Hafta

Bebeğinizle olan ayrılığınız bitiyor. Hafta hafta gebelik yazımızın son haftasındayız. Bu hafta gebeliğinizin resmi olarak sonuna geldiniz.

Birçok kadın bebek doğuramama gibi bir korku yaşamaktadır. 3 kilo üzeri bir canlının çıkması imkânsız gözüyle bakılsa da önemli olan boyunuz ve kilonuzdan ziyade pelvisinizin boyudur. Vajinanız doğum esnasında açılır ve doğum bitişinde müthiş bir esneklik ile sıkılaşır.

Doğum gerçekleşene kadar 20 dakikalık sürelerle bebeğin kalp atışları dinlenir. Rahim ağzı açıklığı devam eder. Bebeğin başı vajende görüldüğü takdirde doğumhaneye alınır ve doğumu başlar. Geç doğum olarak adlandırabilmemiz için 1-2 hafta süreyle daha beklemeniz gerekmektedir. Doğumun 42. haftasına kadar bekletilmeksizin doktor önerisiyle sezaryen ile doğurtulur. 40. haftayı geçerseniz paniklemenize gerek yoktur. Gayet olağan bir durumdur.

Bebeğinizle olan ayrılığınız bitiyor. Hafta hafta gebelik yazımızın son haftasındayız. Bu hafta gebeliğinizin resmi olarak sonuna geldiniz.

Bebeğinizin kafası tam olarak sertleşmemiş olması doğumda çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Doğumunuzda rahim açıklığı 10 cm kadar geldiğinde doğumun ilk evresi tamamlanmış olur.

Gebeliğin başında 1-2 kilo alan anne gebeliğini ortalama olarak 15 kilo almış olarak tamamlar. Gebeliğin sonuna geldiğiniz için kasılmalarınız artar. Hafta hafta gebelik de mide ekşimelerinizde artış gösterebilir. Eğer bu kasılmalarınız yürüyüş ile azalıyorsa doğum sancısının olması çok düşük bir ihtimaldir. Fakat kasılmalarınız düzenli aralıklarla sıklaşmış ve tekrar ediyorsa doğum habercisi olabilir.

Bebeğinizin bu haftaki hareketleri oldukça yavaşlamıştır. Anne adayının enerjisi azalabilir. Endişeye gerek yoktur. Hemen hemen bütün anne adaylarında oluşan bir durum söz konusudur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.