Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamile Kalmadan Önce Kilo Verin

Bir dirhem et bin ayıp örter demiş atalarımız . Tabii bu anlayış artık eskide kaldı. Günümüzde sağlıklı olmak, kilolu olmakla eş tutulmuyor. Tam tersine uzun bir yaşam için ideal kiloyu geçmemek gerekiyor Bu, anne olmak isteyen kadınlar için de geçerli. Çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce hem bebeklerinin hem de kendilerinin sağlığı için doğru beslenerek ve düzenli egzersizler yaparak fazla kilolarından kurtulmaları gerek.
Kadınlar çocuk sahibi olmayı çok isterler, ama onları en çok endişelendiren durumlardan biri de hamilelikte alacakları kilolardır. 9 ay boyunca alınan kiloların verilmesi de pek kolay olmuyor. Dikkat edilmesi gereken bir süreç olan emzirme döneminde kilo vermek için bir yıl beklemek bile gerekebiliyor. Hamilelikte ve doğumdan sonra fazla kilo almamanın elbette pek çok koşulu var. Ama çok kilolu bir 9 ay geçirmemek için en önemli noktalardan biri de anne adayının hamilelikten önce fazla kilolarından kurtulmasıdır. Aslında sağlıklı yaşamın en önemli koşullarından biri vücut ağırlığının ideal kiloyu geçmemesidir. Özellikle anne olmaya karar veren kadınların hamilelik sürecinden önce fazla kilolu olmaları, kendileri ve bebeklerinin sağlığı açısından olumsuz bir sürecin başlamasına yol açabiliyor. Fazla kilolar, kadınlar için hamile kalmayı zorlaştırabildiği gibi, bebeğin anne karnındaki gelişiminde ve doğum sonrası yaşamında birtakım sorunlar yaşamasına neden olabiliyor, işte hamile kalmadan önce nasıl kilo verilebileceği ve ideal kilonun sağlıklı bir yaşam için önemi.

Şişmanlık nedir?

Herkes için ideal kilo farklıdır. Bel çevresinin erkekte 102 santim, kadında ise 88 santimi geçmesi ya da bel çevresinin kalça çevresine oranının erkekte 0.9, kadında ise 0.8′den fazla olması şişmanlık olarak değerlendirilir. Şişmanlık sınırlarını saptamakta kullanılan formüllerden bir tanesi “Vücut Kitle indeksi” dir. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı ile hesaplanır. Örneğin; 170 santim boyunda ve 70 kilo ağırlığındaki birinin vücut kitle indeksini şöyle hesaplayabiliriz: Ağırlık olan 70′i, boy olan 1.70′in karesine böleriz. 70/2.89 sonuç 24.2′dir. Yani bu kişi normal bir kiloya sahiptir. Vücut kitle indeksi 19-25 arasında olan kişiler normal kiloda sayılırlar. 25-30 arası toplu, 30-40 arası şişman ve 40′ın üzeri ise bazı hastalıkların ortaya çıkmasına elverişli şişmanlık durumu olarak ifade edilir.

Hamile Kalmadan Önce Kilo Vermek

Fazla kilo anne ve bebek sağlığına zararlıdır!

Fazla kilonun kadın sağlığına zararları oldukça fazladır. Hamile kalmayı engelleyebileceği gibi, hamilelik sırasında da düşük, preeklampsi, yüksek tansiyon, nefes darlığı, sırt ağrısı ve erken doğum riskleri oluşturabilir. Hamilelik sırasında kilo fazlası olan anne adayları, bazen normalden iri bebekler dünyaya getirirler. Ve bu durum hem anne hem de bebeği için travmatik doğum nedenidir ki bu yüzden forsepsle ya da sezaryenle doğum yapması gerekebilir. Normal kilodaki bir hamileye oranla kilolu anne adaylarında daha fazla varisler görülebileceği gibi kabızlık tarzı bağırsak problemleri de daha sık yaşanır. Çocukların geçirdiği bazı hastalıklar, anne karnındayken yanlış beslenmeleri sonucu oluni sosyal, ekonomik, kültürel ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Beslenmeyi belirleyen temel unsurlar; hamilelik öncesi kilo-boy, yaş, metabolik özellikler, sosyo-ekonomik-kültürel özellikler, iştah ve aktivitelerdir. Beslenme düzeninizin içeriğini et, süt, yumurta, taze sebze-meyve, mineral ve vitamin destekleri oluşturmalıdır. Buna ek olarak lifli gıdalar ve bol sıvı tüketilmelidir. Çözünebilir ve çözünemez olmak üzere iki tip besinsel lif vardır ve her ikisi de sağlık açısından önemlidir. Çözünemez lifler meyve, sebze ve tahıllarda, çözünebilir lifler ise kuru fasulye, bakla, yulaf, arpa, patates, elma ve armutta bolca bulunur. Beslenme sırasında aşırı şekerli ve tuzlu gıdaların tüketiminden kaçınılmalı, hamur işlerinden, alkolden ve fazla kafeinden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca az ve sık yemek yenmelidir. Sadece ana öğünlere dayanan beslenme alışkanlığı mide ve bağırsak sistemindeki gevşemeye bağlı olarak yemekten sonra mide yanmalarına neden olabilir. Özellikle yatmadan 1-2 saat öncesinde yemek yemeye son verilmelidir.

Kilo vermek için egzersiz gereklidir!

Fazla kilolardan kurtulmak için dengeli beslenmek kadar egzersizler de vazgeçilmez koşuldur. Bu iki faktör, sağlıklı bir yaşam ve fazla kilodan kurtulmak için gereklidir. Stresi azaltmak, sıkıntıyı yenmek, konsantrasyonu yükseltmek, dengeyi ve duruşu geliştirmek dışında egzersizin amacı; oksijen dağılımını ve metabolik süreçleri yoluna koymak, kuvveti, dayanıklılığı geliştirmek, vücut yağını azaltmak, kas-eklem hareketlerini iyileştirmektir. Bütün bunlar sağlık için gereklidir ve herkes günlük yaşamına rutin bir egzersiz programı katmalıdır. Haftada 3 gün, 20 dakika ve yukarısı bir egzersiz yeterlidir. Haftada 5 gün ya da daha fazla seanslar için 15-25 dakika arası süreler oldukça fazla yarar sağlar. Isınma çalışmaları için, düşük düzeydeki aerobik egzersizler vücuda esneklik kazandırır ve kalbin pompalama yeteneğini dengede tutar. Ayrıca vücut yağ oranını azaltarak dış görünümü düzenler ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Diyetle birlikte haftada en az 3 kez yapılan egzersiz, daha kolay zayıflama sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Egzersiz yoğunluğu ve süresi yavaşça artırılmalıdır. Egzersizin damar tıkanıklığı, felç, şeker hastalığı, kanser, kemik erimesi, hipertansiyon, depresyon ve kalp krizi gibi birçok hastalığı önleyici etkisi vardır.
Yağsız vücut kitlesini korur ve yağ kitlesini azaltır. Karbonhidrat oranı yüksek olan tatlı, çikolata ve hamur işlerine karşı isteği azaltır. Hamilelik döneminde yapılan egzersizler bacak kramplarını, sırt ve diğer hamilelik ağrılarını azaltır, vücut ağırlığının gereğinden fazla artmasını engeller, doğumun rahat geçmesini sağlar ve doğumdan sonra normale dönüşü hızlandırır.
Fazla kilo, hamile kalmayı engelleyebileceği gibi,hamilelik sırasında da düşük, preeklampsi, yüksek tansiyon, nefes darlığı, sırt ağrısı ve erken doğum riskleri oluşturabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.