Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Hesaplama Hakkında Tüm Detaylar

Patik

HAMİLELİK HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

 Bir anne ve baba adayının en büyük heyecanı dünyaya gelecekleri yavrularının doğacağı tarihi öğrenmektir. Çünkü bebeklerini ilk kez kucaklarına aldıklarında o ana hazırlıklı olmayı istemektedirler. Bunun neticesinde sağlıklı bir hamilelik hesaplaması yapma ihtiyacı duyarlar. Bir hamileliğin ortalama 9 ay 10 gün sürmesine rağmen bu hesaplama aylar arasındaki gün farklılıkları nedeniyle sorunlu kabul edilmektedir. Bu yüzden yeni iki yol geliştirilmiştir. Bu yollardan ilki son adet dönemine 40 hafta eklenmesidir. Ayrıca bu hesaplama ile bebeğinizin kaç haftalık olduğunu da öğrenebilirsiniz. İkinci hesaplama yöntemi ise son adet dönemine önce 7 gün eklenmesi sonra ise 3 ayın çıkarılması ile elde edilir.

            Bu süreçte anne adaylarının bazı konularda düzgün bilgilere ihtiyacı vardır. İlk olarak anne adayının bu hesaplamalar ile sağlıklı bir sonuca ulaşması için adetlerinin düzenli olması gerekmektedir. İkinci olarak ise son adet dönemini kesin olarak bilmesi gereklidir. Çünkü yukarıdaki hamilelik hesaplamalarında bu son adet tarihi başlangıç olarak baza alınmaktadır. Bu konulardaki sıkıntılar yanlış sonuçlar elde edilmesine neden olur. Eğer ki anne adayının bu konular hakkında bir şüphesi varsa yapması gereken doktoruyla görüşmesidir. Doktorunun ultrason ile yapacağı kontroller neticesinde daha doğru bilgiler elde edebilir. Yanlış bilgilere dayanılarak eğer ki plan yapılırsa doğumun yaklaştığı dönem çift büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilir ve planları bozulabilir.

HAMİLELİK HESAPLAMASI ARTIK ÇOK KOLAY

Hamilesiniz ve doğum yapacağınız tarihi öğrenmek mi istiyorsunuz? Artık bu tarihi öğrenmek çok kolay. Sizde aşağıdaki hamilelik hesaplama yöntemiyle doğum yapacağınız tarihi öğrenebilir ve sevdiğiniz insanlarla paylaşabilirsiniz. Ayrıca doğum yapma dönemine daha sağlıklı bir şekilde hazırlanarak gerekli tedbirleri alabilir ve bu sayede sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Artık ailenize yeni bir üyenin katılacağı günü dört gözle beleyebilir ve bu sevincinizi her daim canlı tutabilirsiniz. Ayrıca doğuma hazırlıksız yakalanma ihtimaliniz en düşük seviyeye inecek ve sağlıklı bir hamilelik sürecinden sonra sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

            Bir anne adayı olarak doğum yapacağınız zaman dilimini öğrenmek için ilk öncelikle sağlıklı bir adet dönemine sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü kendi başınıza yapabileceğinizi bu hamilelik hesaplaması için hayati önem taşımaktadır. Düzensiz bir adet dönemi yapacağınız hesaplamada yanlış sonuçlar elde etmenize sebep olabilir. İkinci olarak ise son adet döneminizi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü hesaplamada kullanılacak tarihin miladı olarak bu tarih kullanılacaktır. Hesaplama için yapmanız gereken son adet tarihinize 7 gün eklemek ve elde ettiğiniz tarihten 3 ay çıkarmaktır. Bu hesaplama ile ortaya çıkan sonuç sizi en yüksek ihtimalle doğum yapacağınız tarihe götürmektedir. Bu hesaplama sırasında son adet döneminizi bilmeniz ve düzenli bir adet dönemine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlıklı bir sonuç elde etmeniz imkansızlaşır.

Hamilelik Hesaplama Hakkında Bilgiler.

HAMİLELİK HESAPLAMANIZI SİZDE YAPABİLİRSİNİZ

Hamile olduğunu öğrenen bir anne artık dünyanın en güzel duygularından birini yaşamak için bu tarihi iple çekmektedir. Ayrıca sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve yetiştirmek için bir annenin hamilelik süreci ve doğum sonrası ne kadar önemliyle doğumun gerçekleşme sürecide aynı derecede önemlidir.  Bu noktada anne eğer ki düzenli bir adet dönemine sahipse ve son adet döneminin tarihini biliyorsa çok basit bir yöntemle kendi doğum tarihini tespit edebilir. Yapacağı hamilelik hesaplamasıyla beraber artık hayatında en güzel günlerden biri olacak tarih için gün sayabilecektir. Ayrıca bu tarihi ailesinin diğer üyeleriyle paylaşabilecek ve doğum tarihine daha sağlıklı bir şekilde hazırlanabilecektir.

Eğer ki sizde hamileyseniz ve doğum yapacağınızı tarihi öğrenmek istiyorsanız ilk önce düzenli bir adet dönemine sahip olmanız ve son adet döneminizin tarihini bilmeniz gerekmektedir. Hem düzenli bir adet dönemine sahipseniz ve son adet döneminizi biliyorsanız hamilelik hesaplaması için yapmanız gereken son adet dönemi tarihinize 7 gün eklemektir. Elde ettiğinizi yeni tarihten ise 3 ay çıkarmanız gereklidir. Bu üç ayı da çıkardıktan sonra elde ettiğiniz yeni tarih büyük olasılıkla doğum yapacağınız tarihtir. Ancak düzenli bir adet dönemine sahip değilseniz veya son adet tarihinizi bilmiyorsanız doğum yapacağınız tarihi öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ultrason ile yapacağı incelemede size doğum yapacağınız tarihi söyleyebilir.

HAMİLELİK HESAPLAMANIN KOLAY YÖNTEMİ

Toplumların yaşaması evli bireylerin dünyaya yeni bireyler kazandırmasına bağlıdır. Bu sayede anne ve baba genlerini gelecek kuşaklara aktarırken ayrıca var oldukları toplumlara da yaşama fırsatı sunarlar. Toplum yaşamak ve dünyaya yeni bir hayat kazandıracak olan bireyler ise sağlıklı bir çocuğa sahip olmak için gelişen modern tıp bilimi sayesinde doğum süreci ve sonrası sürekli takip altındadır. Hamilelik sürecinin ve doğum sonrası dönemin yanı sıra önemli bir noktada doğumun gerçekleşmesinin söz konusu olduğu dönemdir. Bu dönem ise basit bir hamilelik hesaplamayöntemiyle belirlenir. Doktorlar tahmini tarihi aileye söyleyerek doğuma hazırlıklı olunmasını ister.

Peki hamilelik hesaplama nasıl yapılır? Önemli olan son adetin başladığı tarihtir. Bu tarihe 7 gün daha eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Örnek olarak son adet tarihi 8 Ağustos 2015 olan bir kadın bu güne 7 gün daha ekler. 8+7=15 Ağustos yapar. 15 Ağustos’tan 3 ay geriye gidilir. 1. ay 15 Temmuz, 2. ay 15 Haziran ve 3. ay 15 Mayıs’tır. Yani 8 Ağustosta son adet dönemi yaşayan bir kadın bebeğini yaklaşık olarak 15 Mayıs 2016 tarihinde dünyaya getirecektir. Ancak adetleriniz düzensizse bu hesaplama ile sağlıklı bir tarih elde edemezsiniz. Bu aşamada ise doktorunuzun yapacağı ultrason ölçümleri ile sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ne Zamandır Hamileyim ?

Hamilelik Hesaplama Yöntemleri

Hamile bir annenin en önemli isteği dünyaya getireceği bebeğinin ne zaman doğacağını bilmektir. Bu tarihi tespit etmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Sizde hamilelik hesaplamanızı yapmak istiyorsanız aşağıdaki hesaplama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ancak öncelikle son adet döneminizi bilmeniz ve sağlıklı bir adet dönemine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu iki şartı da sağlıyorsanız ilk hesaplama yöntemine göre yapmanız gereken son adet döneminizden itibaren 40 hafta ileri saymanızdır. Örnek olarak 10 Şubat 2015’te son adet dönemi geçiren bir annenin doğum yapacağı tarih yaklaşık olarak 17 Kasım 2015’tir. Burada önemli olan 40 hafta eklenmesidir. Ay hesabının yapılmamasının nedeni yılın 11 ayının 4 hafta 2 ya da 3 gün sürmesidir. Sadece Şubat ayı 4 hafta sürer.

Hamilelik hesaplamanın ikinci yolu ise son adet döneminize 7 gün eklenmesi ve bu tarihten itibaren üç ay geri sayılması gerekmektedir. Örnek olarak son adet dönemi 10 Şubat 2015 olan bir annenin doğum yapacağı tarihi hesaplamak için bu tarihe 7 gün eklemek gereklidir. Bu ekleme sonucu karşımıza 17 Şubat çıkmaktadır. Bu tarihten itibaren 3 ay geriye doğru sayarsak karşımıza çıkan tarih 17 Kasım 2015’tir. Eğer ki düzenli bir adet dönemine sahip değilseniz veya son adetinizin tarihini bilmiyorsanız eğer yapacağınız hesaplamalar sizi yanlış tarihlere ulaştırabilir. Böyle bir durum karşısında doktorunuzun yapacağı ultrason kontrolü size doğru bir tarih verilmesini sağlar.

Hamilelik Hesaplama ve Doğum Yapma Tarihiniz

Son adet döneminizi biliyorsanız sizde bebeğinizin kaç aylık olduğunu kolaylıkla öğrenebilir ve bebeğinizi ne zaman dünyaya getireceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bunun için ilk önce son adet tarihinizi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü hesaplamalarda başlangıç noktası olarak bu tarih kabul edilmektedir. İkinci olarak adet dönemlerinizin düzenli olması gerekmektedir. Çünkü bu düzensizlik sizin ne zaman doğum yapacağınız konusunda bir yanlış hesaplamaya neden olabilir. Hamilelik hesaplamasının iki basit yolu bulunmaktadır. İlki son adet döneminizden itibaren 40 hafta saymaktır. İkinci hesaplama yöntemi ise son adet döneminize 7 gün ekleme ve bu tarihten 3 ay çıkarmayla elde edilebilir.

Hamilelik Hesaplama Yöntemleri Nelerdir ?

  Sorunsuz bir hamilelik ve sağlıklı bir doğum süreci geçirmek için bebeğinizin kaç haftalık olduğunu bilmeniz ve ne zaman doğum yapacağınızı öğrenmeniz önemlidir. Artık iki canlı olduğunuz için kendinize gösterdiğiniz önemin daha fazlasını bebeğinize de göstermeniz gerekmektedir. Özellikle doğumun gerçekleşme tarihini yaklaşması çok büyük önem arz etmektedir. Yukarıdaki hamilelik hesaplama yöntemleriyle elde edeceğiniz tarihler çerçevesinde doğuma önceden hazırlık yapabilirsiniz. Ancak bu süreçte en sıkıntılı nokta düzenli bir adet dönemine sahip olup olmadığını ve son adet döneminizin kesin tarihidir. Bu konulardaki düzensizlikler veya yanlışlıklar sizin yanlış sonuçlar elde etmenize neden olacaktır. Eğer ki bu noktaların doruluğu hakkında tereddüdünüz varsa doktorunuzla görüşmeniz sizin daha doğru veriler elde etmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik Hesaplama ile Ne Zaman Kavuşacağınızı Öğrenin

Evlendikten sonra bir çok genç bayanın hayalidir bir çocuk dünyaya getirmek. Ayrıca bir baba da ister evladı olsun. Ancak annelerin bu duyguları daha çoktur ve anneler daha çok isterler çocuk sahibi olmayı. Peki eğer bir çocuk sahibi olma ihtimaliniz varsa ve eğer hamile olduğunuzdan eminseniz ne zamandan beri hamile olduğunuzu nasıl hesaplarsınız? Yani hamilelik hesaplama nasıl olur onu öğrenelim. Ne zamandan beri hamile kaldığınızı merak ediyorsanız eğer internet üzerin de bir çok site de bunun hesaplamasını yapabilirisniz. Ya da kendiniz elle hesaplamak istiyorsanız da en son regl olduğunuz günden itibaren üzerine 9 ay ve 10 gün ekleyebilirsiniz. Tabi bu tam tarih olmayacaktır. Bunun 15 gün öncesi ya da sonrası çocuğunuzun doğacağı tarihi tahmini olarak belirleyecektir. Hamilelik hesaplama da çocuğunuzun kaç haftalık olduğunu merak ediyosanız ve soranlara kaç aylık hamile olduğunuzu söylemek istiyorsanız kısaca açıklayalım. Eğer 4 ya da 5 haftalıksanız 1 aylıksınız. 8 ya da 9 haftalıksanız da 2 aylıksınızdır. 12 ya da 13 hafta kadar süre olmuşsa 3 ayı doldurmuşsunuz demektir. 20 ya da 21 hafta olmuşsa muhtemelen 5 aylıksınız ve çok açık bir şekil de hamilesiniz. Ve en son 33 hafta olmuşsa çocuğunuzun dünyaya gelmesine çok az kalmıştır demektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.