Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik testi nedir ? Hamilelik testlerinde yanılma payı var mıdır ?

Hamilelik testi nedir ?

Her kadın zamanı geldiğinde bebeğini kucağına almak ister. Bunun için eşleriyle konuşup belli hazırlıklar yaparlar. Ancak bazı kadınlar için tedavi olmaları gereken durumlar vardır.  Bu durum her ne kadar üzücüde olsa sabır gerektirir.  Anne adayı olmak isteyen kadınların bu haberi almak için sabırsızlandıkları doğrudur. Acaba derler her ay acaba hamile miyim.  Bu sorunun cevabını hamilelik testleri sonucu vardır. Gelişen teknoloji sayesinde anne adayları hamile olup olmadıklarını çok kolay öğrenirler. Bu testleri gerek evlerinde gerekse sağlık merkezlerinde öğrenebilirler.

   Evde yapılan hamilelik testlerinden bahsedecek olursak ; eczaneden uygun fiyatla satılan testlerdir. Adet döneminin bir müddet gecikmesinden sonra yapılır. Birkaç damla idrarla bu test sonuç verir.  Sonucunda ise eğer iki çizgi var ise hamilesiniz. Ancak tek çizgi ise sonuç olumsuzdur. Hiçbir belirti yok ise testi tekrarlamalısınız.  Diğer bir hamilelik testide sağlık merkezlerinde yapılır.  Adet gecikmesinden sonra hamilelik şüpheniz var ise kan testini yaptırabilirsiniz. Devlete bağlı sağlık merkezlerinde sonucunuzu bir gün sonra alırken özel sağlık merkezlerinde aynı gün alabilirsiniz.

Hamilelik testlerinde yanılma payı var mıdır ?

Beklide yıllardır anne olmanın hayali kuruyorsunuz.  Her ay acaba hamile miyim diyorsunuz. Yıllardır bu hasret sizin içinizi kavuruyor olabilir. O mucizeyi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuz.  Ancak sizi üzen bazı olumsuzluklar olabilir. Bu olumsuzlukların bazılarını engellemek sizlerin elinizde. Anne adaylarının bir çoğu çok sabırsızdır. Hemen hamilelik haberini alayım ister. Bunun için hamilelik testini hemen yapar. Bu oldukça yanlış bir taktiktir. Hamilelik testlerinde kesin çözüm almak için adet döneminizin geçmesini beklemelisiniz.  Aksi takdirde üzülen siz olursunuz.

  Hamilelik testlerinde bazen yanılma payı vardır. Örneğin; eczaneden alıp evde yaptığınız gebelik testlerinin yanılma payı vardır. Bu tahlillerin her zaman yanılma payı vardır. Evde yaptığınız testlerden kesin sonuca yakın bir sonuç isterseniz adet döneminizin üzerinden bir hafta geçmesiniz beklemelisiniz.  Hamilelik testlerinin bir diğeri de sağlık merkezlerinde yapılan kan tahlilleridir. Bu tahlillerin kesin sonuç vermesi için adet döneminizin birkaç gün geçmesi yeterli olacaktır. Ancak bu tahliller sizde dış gebelik ihtimali olup olmadığını belli etmez.

Hamilelik Testleri

Bir çok anne adayının sabırsızlık beklediği acaba hamile miyim sorusunun cevabını öğrenmek için bazı hamilelik testleri yapılır. Bu hamilelik testlerinin birden fazla seçeneği vardır.  Eczaneden alacağınız bir testle evde çok rahat bir şekilde idrar tahlili yapabilirsiniz.  Evde yapacağınız bu testin doğruluk payı %90 dır.

  İyi bir sağlık merkezinde yaptıracağınız kan tahlilleri hamilelik testleri arasında sonucu net olanlardan bir tanesidir. Kan testleri sonucunda hamile olup olmadığınızı daha kesin bir bilgi olarak öğrenebilirsiniz. Sağlık merkezlerinde yaptıracağınız kan tahlillerinde ölçülen hormon seviyeniz sizi sonuca götürecektir. Ayrıca yapılan kan tahlillerinde dış gebelik gibi durumlarda öğrenilebilir.

  Ultrasonografi dediğimiz bir test sonucu hamilelik hakkında %100 kesin bilgiye ulaşılır. Adet gecikmesinin  bir iki gün olduğu dönemlerde vajinal ultrasonla yapılır.  Karından  yapılan ultrasonla ise adet günün bir hafta geçmesiyle hamilelik kesin sonuca bağlanır. Ayrıca ultrasonlar dış gebelik, mol gebelik, bebeğin canlı olup olmaması, çoğul gebelik olup olmamasına da bakılır. İçiniz de hamilelik şüphesi  varsa bu tahlillerden birini yapmanız veya yaptırmanız yeterli olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.