Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik ve Kızamıkçık

Hamilelik ve Kızamıkçık

Bu, bildiğiniz gibi hafif bir hastalıktır, insan farkına varmadan yakalanır. Fakat hamile bir kadın yakalanırsa, hastalık çocuğa da ge­çer. O sırada çocuğun organları oluşuyorsa, yani hamileliğin ilk üç ayı içinde bulunuyorsa, önemli sonuçlar çıkar ortaya.

Hastalığın teşhisi kan tahlili ile yapılır. Kanda antikor  görü­lürse kızamıkçık oldunuz demektir. Fakat hamile olduğunuz halde henüz yeni olarak hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Hastalık tarihî­nin tam saptanması için 10 -12 gün sonra ikinci bir test yapılır. Eğer antikor sayısı aynı ise kızamıkçık tarihi eskidir. Bu sayı eskiye göre daha fazla ise hastalık çok yenidir. O zaman doktor 48 saat arayla yaptırılacak iki özel gammaglobülin iğnesi verebilir. Birinci test ne­gatif, ikincisi pozitif olabilir. Bu da hastalığa iki test arasındaki za­manda yakalandığınızı gösterir.

Ne birinci ne de ikinci testte antikor görülmezse hastalığa ya­kalanmadınız demektir, çok dikkatli olmalısınız. Testlerin uzman bir laboratuvarda ve iki testin de aynı yerde yaptırılması gerekir. Tabii testler mümkün olduğu kadar çabuk yaptırılmalıdır.

Hamile İken Kızamıkçığa Karşı Aşı Yaptırılır mı?

Hayır, çünkü aşıda canlı virüs vardır ve çocuk için tehlikeli ola­bilir.Bütün genç kızların 13 yaşına doğru sıkı bir muayeneden geçip antikor bulunmayanlara aşı yapılmasını hatırlatırım.Anne olma çağındaki bir kadına aşı yapılabilir, ancak hamileliği yüzde yüz önleyici haplar alması gerekir. Aşıyı izleyen 4 ay içinde hamile kalmamalıdır. Bundan başka, kadın bu devrede mikrobu baş­kasına bulaştırabilir. Aşıdan sonra onuncu ve onbeşinci günler ara­sında hamile olabilecek hiç bir kadınla görüşmemelidir.

Belirtiler: Hastalık çoğunlukla ilkbaharda görülür ve fark edilmeden geçer. Onbeş günlük kuluçka devresinden sonra boyunda şiş­kin bezler, yüzde, ağız çevresinde, eklem yerlerinde, dirsek, kasık, koltuk altında pembe lekeler görülür, ateş 38 dereceyi geçmez.Birçok memlekette ilk 4 ay içinde kızamıkçık görüldüğünde ha­mileliğin durdurulmasına müsaade verilmiştir.Daha önce kızamıkçık geçirmiştim, şimdi yeniden oldum, tehli­keli olur mu? Hayır, bu kez bebek için bir tehlike yoktur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.