Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik ve Toksoplasmoz Enfeksiyonları

Hamilelik ve Toksoplasmoz

Bu hastalık konusunda birçok yazı çıkmıştır. Fransa’da çok yaygın olan hastalık iyi pişmemiş etlerdeki parazitlerden geçer. Bu parazitler koyun etinde %50, domuz etinde %30 görülür. İnek, da­na ve at etinde daha az vardır. Toksoplasmoz farkedilmeden bula­şan bir hastalıktır

Geleceğin anneleri arasında %84′ü bu hastalığı atlatmış olsa lar bile, geri kalan % 16’sı buna yakalanmak ve bsbeklerine bulaş­tırmak tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Hastalığın teşhisi, kandaki il­gili antikorların bulunmasıyla yapılır.

—  Kanda antikor bulunması hastalığı belirtir. 3 hafta sonra ya­pılacak yeni bir testte antikor sayısı aynı ise hastalık eski demektir. Bu durumda rahatlayabilirsiniz, çünkü hem siz hem de bebek bağı­şıklık kazanmış dururridadıı. Gene de gerekli tedbirler alınmalıdır.

—  Antikor sayısı yüksekse veya iki test arasında yükselmişse, bulaşma yeni olmuştur. Bu durumda tedavi antibiyotikle yapılır.

—   Üçüncü bir durumda da toksopiasmoz görülmez. O zaman her 6 – 8 haftada bir tahlil yaptırılmalı ve hastalık görüldüğünde he­men tedavisine geçilmelidir.

Önleyici tedbirler: İyi pişmemiş veya çiğ et yemeyin (çiğ köfte). Sütü kaynatarak veya pastörize için (parazit çiğ sütte 24 saat yaşar). İyice yıkanmamış salata ve meyvadan kaçının. Nedeni şudur: Kedi çiğ et yediği için vücudunda her zaman toksopiasmoz bulunur ve sal­ya veya pisliği ile yere düşmüş meyva ve salataları mikroplayabilir. Bu nedenle geleceğin annelerinin kedilerden uzak durması gerekir.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an, hemen toksopiasmoz testi yaptırmalısınız. İlk hamileliğinde toksopiasmoz görülen kadının ikinci hamileliğinde de aynı hastalık görülür mü? Hayır, anne ve bebek ba­ğışıklık kazanmıştır artık. Fakat gene tedbiri bırakmamak gerekir. Bu hastalığın aşısı var mı? Şimdilik yok. Bazı hayvanlara uygulanan bir aşı, insanlarda birtakım özel zorluklar çıkartıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.