Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelikte Aşılanma Dönemi

Hamilelikte Aşılanma Dönemi

Böylece birinci dönem biter. Bir övül yumurtlanmış, ikinci dö­nem olan (aşılanma) için her şey tamamlanmıştır. Şimdi bu ovülü daha yakından inceleyelim. Övül, çiçeklerin polen tohumundan daha küçük fakat onun gibi altın sarısı renktedir. Yuvarlak şekilli, esnek, jelatinli bir zarla kaplıdır (Şeffaf bölge). Protoplazmanın içinde yüzer, protein, şeker yağ ve yumurtlamadan itibaren 14 gün içinde biriktir­diği diğer besinleri ihtiva eder. Bu maddeler onun uzun seyahati bo­yunca beslenmesini sağlar. Seyahat rahime kadar sürer, bu da orta­lama 10 cm.’lik bir mesafedir ve 2 ile 7 gün arası devam eder.

 

Yumurtalıktan çıktıktan sonra övül, rahme ulaşan Fallop boru­sundan geçer. Fallop boruları (rahmin iki kenarında birer tane var­dır) çapı bir saçınki kadar olan uzun ve dirençli kanallardır. Fallop adı 16. asırda, ilk defa bunları gören ve Eski Roma trompetlerine benzeten İtalyan doktor Fallope’den gelmedir. Fallop borularının ucu, yumurtalık tarafına doğru düzensiz saçaklar halinde girintili ve çıkıntılıdır. Bu saçaklar hareket halinde olup deniz inciri denen bir bitkiyi andırır. Bu bölüm yumurtalığın yüzü ile doğrudan temas halin­dedir. Hareket etmesi için hiç bir vasıtası bulunmayan övül, serbest kalınca, Fallop borusunun ucundaki bu saçaklar tarafından kapılır. Borunun kendi hareketi, iç yanını kaplayan çok ince liflerin sallan­tısı ve içerdeki su sayesinde övül hareket eder. Borunun içine girdik­ten sonra övülün bir spermatozoit tarafından aşılanması için 12, en fazla 24 saati vardır. Bu süre geçtikten sonra övül bozulur.

 Bu arada hamileliğe sebep olacak diğer bir olay cereyan eder. Graaf kesesini meydana getiren hücreler, yumurtalıktan ayrılarak sa­rı bir cisim meydana getirirler. Bu altın renkli cisim yağlı maddeler­den meydana gelmiş küçük bir adacık gibidir. Bu sarı cisim, projestçron veya lütein denen ikinci bir dişi hormon çıkartır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.