Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelikte Beslenme Hataları

Hamilelikte Beslenme Hataları

Hamilelikte doğru beslenmek, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda yapılan hatalar, hamilelikte beslenme düzenini bozmakta ve bu da eksik beslenmeden kaynaklanan bir takım problemlere neden olmaktadır. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için beslenme konusunda dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken bazı yanlışlar vardır. Bu yanlışlardan ilki, iki kişilik beslenme hatasıdır. Yapılan araştırmalara göre anneler enerji ihtiyacına gereksinimi olduğunu düşünerek, iki kişilik yeme eğilimi göstermektedir. Oysaki hamilelik döneminde alınması gereken ideal kilo oranı, 11-15 kilo aralığındadır. Bu nedenle iki kişilik beslenmeye değil yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Beslenme konusunda yapılan ikinci yanlış ise fazla kahve tüketimidir. Kafein, plesenta aracılığıyla bebeğe geçmekte ve bebeğiniz bu kafeini sindirememektedir. Anne karnında fazla kafein almış olan bebeklerin, beyin gelişimde gerileme olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle günde bir fincan sütlü kahve veya Türk kahvesi tüketilmesi yeterli olacaktır.

Hamilelikte beslenme hataları konusunda yapılan üçüncü önemli yanlış ise kalori hesabı yapmaktır. Pek çok anne adayı günlük alacağı enerji miktarını hesaplayarak, alacağı kalori miktarını düzenlemektedir. Hamile olan bir anne adayının günlük kalori ihtiyacı 1800-2000 arasındadır. Bu nedenle hamilelikte yediklerinizin kalorisinden çok kalitesi önemlidir. Bu nedenle kalori hesabı yapmak yerine, sağlıklı yemek seçimleri yapılmalıdır. Bunların dışında, kahvaltı yapmamak, öğün atlamak gibi önemli hatalar da yapılmaktadır. Hamileliğin her aşamasında dengeli ve düzenli beslenmek önemli olduğu için özellikle sabah kahvaltılarını yapmaya özen gösterilmelidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.