Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Anne adaylarının hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığının bozulması bebeğin gelişimini de negatif yönde etkilemektedir. Hamilelik döneminden önce anne adayları kesinlikle diş sağlığı kontrolünden geçmelidirler. Çünkü bu hem bebek, hem de anne için dikkat etmesi gereken konuların en başında gelmektedir.

Hamilelik döneminde mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde asit salgısını artırmaktadır. Bu asit salgısı dişlerin yüzeyinde aşınmalara ve hatta çürüklere neden olabilmektedir. Hamilelikte lazer ile tedavi en sık yapılanlardandır. Lazer ile dolgu öncesi diş çürüğü temizliği, kanal ve diş eti tedavileri, aft ve uçuk tedavileri ve dentin kanallarının kapatılması tedavileri genellikle anesteziye gerek olmadan yapılırken, % 100 dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlar.

Hamilelik Sırasında Yapılabilecek Tedaviler 

Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları gelişmeye başladığı için, bakteri bulaşması bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkiler ve hatta gereksiz müdahaleler düşüğe neden olabilmektedir. Ancak ağrıya neden olmuş ya da müdahale edilmediği zaman daha çok zarara neden olabilecek durumlarda dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, mutlaka kadın doğum uzmanınızın önerileri doğrultusunda bir diş doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Gebeliğin ilk üç ayında bulantı ve kusmalardan dolayı ağız bakımı çok düzenli bir şekilde yapılamadığı için diş sağlığınız bozulmaktadır.

Bu yüzden ikinci üç aylık dönemde diş ve diş eti sağlığını korumak için kesinlikle basit bir diş taşı temizliği yaptırmanız gerekmektedir. Bir de bu dönem hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, kanal tedavileri vb. uygulamalarının yapılacağı en uygun dönemlerden biridir. Üçüncü üç aylık gebelik döneminde ise; bebek anne karnında oldukça büyüdüğü için ve doğum yaklaştığı için anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabileceğinden acil tedaviler dışında diş tedavisi yapılmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.