Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelikte Hücrelerin Çoğalma Dönemi

Hamilelikte Hücrelerin Çoğalma Dönemi

Rahime doğru giden bu yolculuğun başında, aşılamadan üç sa­at sonra, yumurta bölünmeye başlar. İlk hücre ikiye ayrılır, bunlar dört olur ve böylece iki kat artarak çoğalırlar. Bu dönemde mikroskopla bakıldığında yumurta yuvarlak bir şekilde görülür ve bir duta benzer. Hücreler gittikçe ufalır fakat yumurtanın hacmi hep aynıdır. Altıncı bölünmeden sonra —64 hücre olunca— yumurtanın hacmi büyümeye başlar.

Hücrelerin bölünüşü sırasında, yumurta besleneceği ve yerleşe­ceği bir yer bulmak için rahime doğru inmeye devam eder. Böyle bir yer bulamazsa övül tarafından depo edilmiş olan besinler çabucak biter. Yumurta bir yere yerleşince artık onu annenin organizması beslemeye başlar. Bunun için, yukarda bahsettiğimiz gibi rahim mu­kozası değişikliğe uğrar ve içine yumurtanın yerleşeceği ve beslene­ceği yuvayı hazırlar. Fakat yumurta rahime geldiğinde daha yuva ya­pacak kadar gelişmemiş durumdadır: Yerine oturmaya hazır olma­sı için birkaç gün geçmesi gerekir. Böylece borudan rahime geliş, bütün olarak altı buçuk gün sürer. Rahim boşluğunda birkaç gün serbestçe yaşayan yumurta önemli değişikliklere uğrar. Bu zamana kadar çoğalan hücreler, birbirlerinin aynı oldukları halde artık de­ğişmeye başlarlar. Bölünme devresini yedi hafta sürecek olan organ­ların şekillenme devresi takip eder.

Önce yumurta ikiye bölünür. İçerdeki hücrelerle dış zar arasın­da biraz boşluk kalır. Bu boşluk zamanla büyür ve içi sıvı ile dolar. Hücreler embriyonun meydana gelmesini sağlar. Bebek iki ay embri­yon adını taşır. Hücrelerin dış zarı bu embriyon yerine bebeğin bes­lenme ve gelişmesini sağlayan organları —son ve göbek kordonu— sarar ve onları korur. Embriyon yumurtanın çok küçük bir bölümün de meydana gelir. Yumurta rahime geldiğinde 1 mm. boyunda oldu­ğu halde embriyon milimetrenin % 9′u kadardır.

Gelişmesinin bu devresinde yumurta artık yerleşip yuva yapa­bilir. Fakat bu yerleşme nasıl olacak? Embriyonu kaplayan iki zar­dan dış tarafta olan (trofoblast) önemli bir rol oynamaya başlar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.