Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Her Yönüyle Sünnet

Her Yönüyle Sünnet

Erkek anne babalarına duyurulur: Sünnet mevsimi geldi. Her zaman olduğu gibi bu konuda da dikkat etmeniz gereken pek cok nokta var. Çocuğun ruhsal olarak sünnete hazırlanmasının yanı sıra sünnetin tıbbı olarak hijyenik ortamda ve uzman kişilerce yapılması gerekivor. İste sünnet hakkında merak ettiğiniz her şey…

Sünnet için en uygun mevsim, havanın sıcak olduğu yaz aylarına denk düşüyor. Artık sokaklarda pek çok sünnet çocuğuna rastlayabilirsiniz. Sırtlarında pelerini, ellerinde asası ve göğüslerinde “maşallah” yazısıyla özdeşleşen sünnet çocukları, bunları üstlerine geçirdiler mi bir zafer edasıyla dolaşırlar sokakları. Dahası bu güne özel kutlama törenleri düzenlenir. Toplumda “erkekliğe adım atmak” olarak yerine getirilen bu ritüel, bir tören havasında kutlanır. Düğün salonları tutulur; hediyeler alınır; yatakları hazırlanır; hem de en iyisi ve süslüsünden…
Sünnetin geleneksel yönü bir yana, bizim dikkatinizi çekmek istediğimiz asıl nokta ise, sünnetin tıbbi ve psikolojik boyutlarını irdelemek. Zira, anne babaların büyük bir özenle gerçekleştirmeye çalıştıkları sünnetin, çocuğa fiziksel ve ruhsal açıdan zarar vermemesi için pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Sünnetin Tıbbi Boyutu

Çocuğunuzu sünnet ettirmeye karar verdiniz. Öyleyse çocuğunuzu öncelikle uzman bir doktora gösterin. Bu muayene sırasında anne babanın fark edemeyeceği bazı tıbbi sorunların varolup olmadığı tespit edilebilir.

Kim Yapmalı?

Sıra geldi bu önemli operasyonu hangi kişilerce yapılması gerektiğine. Çevredeki her sünnetçi geçinenlere sakın kanmayın. Unutmayın ki, işin ucunda çocuğunuzun sağlığı var. Bu konudaki ilk tercihiniz çocuk ürologu veya çocuk cerrahı olmalı. Eğer bu uzmanlara ulaşamayacak bir bölgede iseniz, sağlık teknisyenlerinin yanı sıra pratisyen doktorlara da başvurabilirsiniz. Ancak deneyimli olup olmadığı konusunda araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Ya Genel Anestezi?

Anne babaların sünnet konusunda en çok endişelendikleri konuların başında “Genel anestezi” geliyor. Çünkü sünnet sırasında uygulanan genel anestezi fikrine, çoğu anne baba sıcak bakmıyor. Oysa, güvenilir bir sağlık kurumunda yaptırdıktan sonra, bu tür endişelere kapılmanız yersiz. Çünkü operasyon öncesinde çocuğa yüzeysel bir anestezi veriliyor. Çocuğa işlem sonrasında verilen ilaçlarla da ağrı duyması engelleniyor. Yeni doğan bebeklerin sünnetinde ise, genel anestezi kullanılmıyor.

Lazerden uzak durun

Uzmanlar lazerle yapılan sünnetlere karşı. Yapılan işlemin lazerle bir ilgisi yok. Bir tür elektrik havyasıyla, sünnet derisi yakılıyor. Ancak bu işlemde çoğu zaman diğer dokuların da yanma tehlikesi sözkonusu oluyor.

Sünnetin yararları

Sünnetin tıbbi açıdan yararlı olduğu bir gerçek. Bu yararlardan biri, idrar yolu enfeksiyon riskini azaltması. İstatistiklere bakılırsa, sünnet olmamış çocuklarda idrar yolu iltihapları sünnet olanlara göre, yaklaşık 10 kat fazla. Sünnet olmanın bir başka yararı da, hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara, hem de penis kanserine daha uzak olmak. Ayrıca sünnetli erkeklerle evli kadınlarda rahim boynu kanserlerinin daha az gözlenmesi de cabası.

Sık görülen Tıbbi Sorunlar

Sünnetin doğru yapılmaması durumunda ciddi sağlık sorunları baş gösterebiliyor. İşin uzmanlarınca yapılmayan her yüz operasyonun yüzde 30 ile 40’ı hatalı sonuçlanıyor. Şunu da bilmelisiniz ki, yanlış müdahalelerin bir kısmının tedavi edilme şansı bulunmuyor. En sık görülen tıbbi sorunlar ise şöyle;

* Kanama: Sünnet sonrasında ortaya çıkan kanamalara acil müdahale şart. Çünkü aşırı kan kaybı ölüme bile sebep olabiliyor.
* Enfeksiyon: Operasyon sırasında şartlar steril değilse, bulaşıcı hastalık kapma ihtimali artıyor. Özellikle toplu yapılan sünnetlerde bu risk yükseliyor.
* Fazla ya da eksik kesilmesi: Bu tip durumlarda organik sorunların yanı sıra estetik olarak da müdahale edilmesi gerekebiliyor.

Sünnetin Psikolojik Boyutu

Çocuklar için sünnet, korkulu bir operasyondur; hatta bazı çocuklar için bir “kabus”… Anne babalar olarak bu konuda size büyük iş düşüyor. Onu, psikolojik olarak sünnete hazırlamalısınız ki, çocuğunuz ilerde bu günü, “tatsız ve acı dolu” bir gün olarak anımsamasın.

En Uygun Yaş Hangisidir?

Sünnet için en uygun yaş 3 yaş öncesi ya da 6 yaş sonrası olarak kabul ediliyor. Tıbbi olarak zorunlu olmadıkça 3 ile 6 yaş arasında sünnet önerilmiyor. Bir yaş öncesi, özellikle yeni doğan döneminde yapılan sünnet, anne babaların hazırlanma sürecini ortadan kaldırıyor; iyileşme süreci daha kısa sürüyor. Çocuğunuz bir – iki yaşları arasındaysa, ona kısa açıklamalar yapmanız gerekebilir, ileride arkadaşları sünnet olurken kendisinin sünnet olup olmadığını sorabilir ve bu soru işareti onda kaygı yaratabilir. Bu nedenle ona bir daha sünnet olmayacağına yönelik açıklama yapmak kaygısını yok edecektir.

3-6 yaş arası neden sakıncalı?

Bu yaşlar, çocukların cinsel kimlik gelişimlerinin önemli olduğu bir dönem. Bu dönemde çocuk, bir yandan kendi cinsine ait kimlik özelliklerini oluştururken; öte yandan çocuğun cinsel organı ve diğer cinsle arasındaki farklılıklar önem kazanır. Birbirlerinin cinsel organlarını merak eden kız ve erkek çocukları, aradaki ayrımı fark ettiklerinde değişik bir süreçten geçerler. Kız çocuğunun pipisi olmadığını keşfeden erkek çocuğu, onun bu organını yitirdiği, bu durumda kendisinin de kaybedebileceği endişesi taşımaya başlar. Bu endişeye iğdiş edilme (kastrasyon) korkusu denir.

3-6 yaş arasının korkuların yoğunlaştığı bir dönem olduğu da unutulmamalıdır. Tüm bu öğelerin yanı sıra toplumsal olarak da “pipi”ye verilen önem düşünüldüğünde, 3-6 yaş arasında sünnet olmanın çocuklarda yaratabileceği sorunlar anlaşılabilir. Büyüklerin şaka yolla pipisinin kesileceği, koparılacağı hatta yenileceğini söylemesi, çocuktaki kayıp duygusunu aşırı derecede artırabilir. Böyle bir süreç yaşayan çocuğun bu dönemde sünnet ettirilmesi, tüm bu korkularının bir anlamda gerçek olduğu mesajını vermekle eşdeğerdir.

Çocuğunuzla konuşun

Bazı çocuklar sünneti, pipisinin tamamen kesileceği, canının çok acıyacağı bir felaket olarak algılayabilir. Bu algılama, genellikle çevreden duyduğu şeyler, korkutmalar ve gelişimsel olarak döneme özgü özelliklerden kaynaklanabilir. Bu nedenle tercihen babanın, öncelikle çocuğu korkutmadan bu işlemi anlatması gerekir.

Sünnet işlemine başlamadan önce, sünneti yapacak olan uzman da süreçle ilgili olarak çocuğu bilgilendirmelidir. Uzman, sünneti anlatırken, pipisinin ucundaki bir bölümün düzenlenmesi olarak tarif etmeli ve kesmenin söz konusu olmadığını söylemeli. Çocuk, işlemin nasıl yapılacağı konusunda da bilgilendirilmeli. Canının ne kadar acıyabileceği ve sünnet sonrası yaşayacakları anlatılması da, çocuğun kaygılarının azaltılması açısından çok önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.