Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

İnek Sütü Alerjisi

İnek Sütü Alerjisi


İnek sütü bol proteinli bir besin kaynağıdır. Bu proteinlerin içinde karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bulunur. Bebeğin veya çocuğun bu inek sütünü tükettiği takdirde ortaya çıkan istenmeyen yan etkiler inek sütü alerjisi olarak tanımlanır. İnek sütünde yirmi beşe yakın protein mevcuttur. Bu alerji, bu yirmi beş proteinlerden sadece birisine karşı da olabilir. İnek sütünün protein yapısı anne sütünden oldukça farklıdır. İnek sütü alerjisi genellikle çocuklarda ve bebeklerde görülür

Hasta olan kişide bu alerji görüldüyse, genellikle geçmişte ailesinde de bu ve buna benzer alerjiler görülmüş demektir. Ailede inek sütüne veya başka bir besine alerjisi olan kişi varsa, çocuklarında da görülmesi beklenebilir. Buna önlem olarak çocuğa inek sütü yerine anne sütü verilse dahi yine bu alerjinin görülme oranı yükseltir. Bunun sebebi, annenin inek sütü veya ürünleri tüketmesidir. Bu sütüne de geçer, bebek bu sütü emdiğinde az miktarda da olsa o alerjiye hemen kapılabilir. Bu alerjiler genellikle 3 yaşına kadar geçer ama en sık görülen zamanı iki yaşı ve iki yaşından öncedir.

Hastalığın belirtilerine bakarak anne ya da baba bebeğin ya da çocuğun inek sütü alerjisi geçirdiğini anlayamaz. Karışık belirtileri vardır. Karın ağrısı, karına giren kramplar, kusma, ishal ya da kabızlık ve deri döküntüleri inek sütü alerjisinin belirtileridir. Bu belirtiler bazı bebeklerde aşırı derecede görülebilir. Ve bu belirtiler inek sütü alımından birkaç saat sonra ortaya çıkar. Bazı bebeklerde 24 saat sonra görülebilir. Böyle durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.