Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Makyaj Malzemelerinin İçerdiği Kimyasallar

MAKYAJ MALZEMELERİNİN İÇERDİĞİ KİMYASALLAR

Dünya çapında kadınlar, dış görünüşü konusunda çok hassastırlar ve bundan dolayı okula, işe veya bir yerden bir yere giderken makyajlarıyla güzel bir imaj çizmek isterler. Ama ne yazık ki makyaj malzemelerinin içerisinde sağlığa zararlı ve tehlikeli kimyasallar bulunmaktadır. Badem çekirdeği sütü, apigenin, aesculus hippocastanum çekirdeği sütü ve acrylates gibi zararı olmayan, hatta bazılarının yararı olan maddeler içerirken aynı zamanda, dioksin, sodyum ve ammonium sülfatlar, Trietanolamin ve dietanolamin, parafin, paraben, ftalat ve triklosan gibi birçok kimyasallar da içermektedir.

  • Dioksin: Yıllar içinde vücutta birikerek kanser nedeni olabilir.
  • Sodyum ve Ammonium Sülfatlar: Karaciğerde, kalp, böbrekler, gözler ve diğer iç organlarda birikirler, hücrelerin mutasyonuna ve çeşitli hastalıklara neden olabilirler.
  • Trietanolamin ve Dietanolamin: Tahrişe, kaşıntıya, alerjilere, dermatite neden olurlar. Aynı zamanda böbrek, beyin ve karaciğer için de çok tehlikelidirler.
  • Parafin: Petrokimyasal atık maddesi olan parafin, cildin kendi koruyucu bariyerini yok eder, cildi yeterince beslemez, toksinleri ter ile atmaz, nemi kaybeder, kuruluk hissi ortaya çıkartır.
  • Paraben: Parabenler, cildin enzimlerini yok eder. Vücutta birikir, hormon dengesini bozar ve meme kanseri gelişme riskini ortaya çıkarır.
  • Ftalat: Hormonal dengeyi ve üreme sisteminin çalışmasını bozarlar, karaciğer ve böbrekler için oldukça zararlıdırlar. Hamilelik sırasında çok tehlikelidir. Erkeklerde ise sperm miktarını azaltır.
  • Triklosan: Toksik; karaciğeri, böbrekleri, beyni ve akciğeri olumsuz etkileyerek, gücü azaltabilir ve felce neden olabilir.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.