Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Mucize Bebekler

Mucize Bebekler

Her ne kadar “çocuk da yaparım, kariyer de” dense de, kariyer peşinde koşan kadınlar 30’lu yaşların ortalarında çocuk yapmaya karar verdiklerinde hiç beklemedikleri durumlarla karşılaşabiliyorlar. Kısır olabileceğini hiç aklından geçirmeyenler bile, sonuçta tüp bebek yapmak zorunda kalabiliyorlar.

Kısırlık, çiftlerin en az bir yıl süreyle istemelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları anlamına gelen bir sorun. Her 100 çiftten 15’i bu sorunu yaşıyor. Gebe kalamayan çiftlerin yüzde 40’ında kadınlar, diğer bir yüzde 40’ında erkekler ve yüzde 20’sinde ise her ikisinde de sorun bulunuyor. Tıpta hızlı gelişmelerin yaşandığı alanlardan biri olan kısırlık tedavileri ile bu problemlere çözüm bulmaya çalışılıyor. Bir yandan kısırlığın nedenlerinin saptanmasında önemli ilerlemeler sağlanırken bir yandan da bu nedenlere yönelik tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “İlk tedavi basit bir yumurtlama tedavisi. Bu yumurtlama tedavisinde eğer basan elde edemezsek günümüzde çıkmış olan birtakım teknolojik ilaçlar var. Bunları kullanarak bu hastaları yumurtlatmaya ve gebelik elde etmeye çalışıyoruz” diyor. Eğer bu yöntemlerden sonuç alınmazsa aşılama adı verilen başka bir yönteme geçiliyor. Prof. Dr. Bahçeci, “Eşin spermini alıyoruz, hazırlıyoruz, kadını yumurtlama tedavisiyle hazırlayıp yumurtaları çoğaltıyoruz ve bu yumurtaları çatlattıktan sonra spermleri rahmin içerisine enjekte ediyoruz” diye anlatıyor. Eğer bu süreçte de gebelik gerçekleşmezse o zaman tüp bebek yöntemlerine geçiliyor. Ancak tüp bebek yöntemlerinde de basarı şansı yüzde yüz değil.

Başarı Oranı

Tüp bebek yöntemlerinin başansı anne adayının yaşına bağlı olarak değişiyor. Kadınlarda yaş, çocuk sahibi olmanın en önemli faktörü olarak görülüyor. Kadıköy Şifa Hastanesi Fertilite ve Tüp Bebek Merkezi Başkanı Dr. Aytuğ Kolankaya, “30 yaşın altında bugün artık tüp bebekte yüzde 50’lerde başarı var. 30-35 yaş arası yine yüzde 40-50’ye giden bir başarı var. 38’e kadar bu basarı sürüyor. 38’den sonra ise her yaş grubunda yavaş yavaş düşmeye başlıyor. 40’dan sonra daha da hızlı düşüyor” diyor. Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bülent Urman da tüp bebekle gebelik şansını şu sözlerle değerlendiriyor: “Kişi için bir yüzdeden bahsetmeye imkan yok. Ancak, o yaş grubundaki insanların istatistiki ortalamasından bahsedebiliriz. Gebelik şansı sonuçta bir orandır. Benim özellikle bu konuda danışmanlık alan çiftlere önerim, böyle bir tüp bebek merkezinde ya da kısırlık tedavi eden bir yerde, ‘ben bu kapıdan içeri girdim, dokuz ay sonra kucağımda çocuğumla çıkma şansım nedir’in cevabını aramamalarıdır. Buna yabancılar ‘eve bebek götürme oranı’ diyorlar. Bu çok önemli. Çünkü siz sadece çifte gebelik testinin pozitif çıkma oranını verebilirsiniz. Ama gebelik testi pozitif çıktıktan sonra kadınların yüzde 20-25’i düşük yapacaktır. Dolayısıyla o gebeliklerin dörtte biri, esasında olumsuz olarak sonuçlanacaktır.”

Geç Yaşta Anne Olmak

Geç Yaşta Anne Olmak

Prof. Mustafa Bahçeci, kadın (asırlığının en önemli sebeplerinden birinin ileri yaş olduğunu belirtiyor. “Kariyer ve ekonomik nedenlerden dolayı çocuk sahibi olmayı erteleyen çiftler, bu kez kısırlık problemleriyle karşılaşıyorlar ve çok daha büyük bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Bebek sahibi olamamanın getirdiği psikolojik yükün dışında ciddi bir maddi yükün de altına giriyorlar. Benim önerim, anne adayları 35 yaşını geçirmesin!” diyor. Dr. Aytuğ Kolankaya da fiziki olarak çocuk sahibi olacak en ideal yaşın 25-30 arası olduğunu söylüyor. “Kariyer peşinde koşturan kadınların büyük çoğunluğu bize 33-34 yaşlarında geliyorlar. O yaşta deniyorlar ve birden panik başlıyor, hemen hiçbir şey denemeden tüp bebek yapmak istiyorlar” diyor. “Hiç uğraşmayalım, hemen tüp bebek yapalım” mantığı doğru bir şey değil. Kendiliğinden olabilecek bir gebeliğin her zaman için tüp bebeğe tercih edilmesi gerektiğinin altı önemle çiziliyor.

Dr. Bülent Urman ileri yaşlardaki gebelik ve doğumlar için, öncelikle şu soruların cevaplanması gerektiğini belirtiyor:

 

Kadının gebe kalabilirliği ilerleyen yaştan ne kadar etkileniyor?

İlerleyen yaşla birlikte kadının kendiliğinden gebe kalma şansı nedir?

Bu şans tüp bebek yapmakla arttırılabilir mi?

Böyle bir kadın gebe kaldığı takdirde bu gebeliğin o kadının normal fizyolojisi üzerine olumsuz bir etkisi var mıdır?

Artan yaşla birlikte elde edilen gebeliklerdeki bebek üzerine olabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Yapılan çalışmalar, kadının yaşı arttıkça gebe kalabilirliğin azaldığını göstermekte. Özellikle 37 yaşın kadınlarda bir dönüm noktası olduğu söyleniyor. 37 yaşından itibaren gebe kalabilirlikte önemli bir azalma meydana geliyor ve 43-44’ten itibaren teorik olarak kadınların gebe kalma ihtimali sıfıra yaklaşıyor. “Tüp bebekten bir örnek verirsek, 44 yaşından sonra kendi yumurtaları kullanılarak gebelik şansı elde etme şansı neredeyse sıfır. Onun için biz 44 ve üzerindeki kadınları tüp bebek uygulaması için başvurduklarında pek kabul etmiyoruz” diyor Dr. Bülent Urman.

Artan yaşla birlikte gebe kalma şansının azalmasının temel nedeni, kadının yumurtalığında depolanmış olan yumurtaların zaman içinde azalması. Belirli kritik bir seviyenin altına indiği zaman gebe kalabilme şansı çok azalıyor. Çünkü kritik bir seviyenin altında genellikle daha kaliteli olan yumurtalar daha önceden yumurtlamayla atılmış oluyor, kalitesiz olanlar geride kalıyor ve bunların pek çoğunun da kromozom yapısı bozuk oluyor. Bunlar ya döllenmiyor, döllendiği takdirde doğru dürüst bir embriyo oluşmuyor, oluşsa bile içeri yerleşemiyor. Yerleştiği takdirde de anomaliler ortaya çıkıyor. Dr. Bülent Urman, “İlerleyen yaşla birlikte yumurtalıkta kalan yumurtaların kromozomal olarak normal olmaması sonucunda bu tür ilerleyen yaslardaki doğumlarda ‘trizomi’ dediğimiz, kromozom fazlalığı veya eksikliği oluyor. Yaş arttıkça bunların da görülme sıklığı artıyor. Diyelim ki bir kadın yeni evlenmiş, 38 yaşında ve gebelik istiyor. Belirli bir süre bu gebelik olmadı, ne yapmak lazım? Çaba aslında yaşla da çok orantılı bir şey. 20 yaşında bize gelmiş ve bir yıldır gebe kalamıyorum diyen kadını biz geri gönderiyoruz eğer ortada çok belirgin bir neden yoksa. Ama 40 yaşına gelmiş bir kadın, “Ben altı aydır gebe kalamıyorum” dediği zaman bir altı ay daha beklemek doğru değil. Eğer 40 yaşındaki bir kadın altı aydır gebe kalamıyorsa, eşinin spermi nasıldır, yumurta durumu nedir diye bakıyoruz” diyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.