Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Orta Kulak Enfeksiyonunu Ciddiye Alın!

Orta Kulak Enfeksiyonunu Ciddiye Alın!

Uzmanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça yaşandığı kış ve ilkbahar aylarında, çocuklarda ortakulak enfeksiyonu görülme sıklığının da arttığını belirtiyorlar. Siz de çocuğunuzda bu enfeksiyonun risklerini en aza indirebilirsiniz.

Gözünüz gibi baktığınız çocuğunuzun, özellikle kış aylarında, ortalıkta dolaşan virüs ve bakterilerin etkisiyle birtakım hastalıklara yakalanması kaçınılmaz olabilir. Bu hastalıklardan biri olan ortakulak enfeksiyonunun, her hastalık gibi ciddiye alınması gerekiyor. Çünkü, tedavisi geciktiği takdirde bu hastalık, çocuğun vücudunda birtakım hasarlara neden olabiliyor.

Kulak enfeksiyonları çocuklarda her yaşta görülebilir mi?

Evet, her yaşta görülebilir. 5 yaşın altındaki çocuklar, biberonla beslenen bebekler ve yuvaya giden çocuklarda ortakulak iltihapları daha sık görülür. Anne sütü, yani meme emen çocuklarda kulak enfeksiyonlarının biberonla beslenenlerden daha az olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Bunun nedeni de, meme emen çocukların tamamen yatay durumda olmadıkları, dolayısıyla sütün östaki ağzında toplamaması ile izah edilir. Ortakulak enfeksiyonları ergenlik çağı ve erişkinlerde daha az sıklıkta olmakla birlikte, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ya da enfeksiyonlu bir şekilde basınç değişikliklerine maruz kalındığında meydana gelir (uçak seyahati, yükseğe çıkma ya da dalma gibi).

 

Ortakulak enfeksiyonu nasıl bir rahatsızlıktır?

Ortakulak, kulak zarının arkasında bulunan bir boşluktur, içindeki basınç sürekli değişerek, zarın dış kulak yoluna bakan tarafıyla eşitlenir. Zarın her iki tarafındaki basınç eşitlendiğinde zar, tam esnek hale gelir ve işitme normal şartlarda gerçekleşir. Ancak ortakulağın içindeki basınç düşerse, sorunlar oluşur ve enfeksiyon gelişir. Bu durum, genellikle ortakulağı boğazla birleştiren östaki borusu olarak adlandırdığımız dar kanalda meydana gelen sorunlarla ilişkilidir. Ortakulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında mikropların burun veya boğazdan östaki tüpü yoluyla ortakulağa ulaşması ile meydana gelir. Küçük çocuklarda bu kanal, hem kısadır hem de düzdür, ancak 7 yaşına gelmiş bir çocukta bu kanal, fonksiyonlarını tam sağlayacak bir anatomiye kavuşur.

Çocuklardaki ortakulak enfeksiyonlarının nedenleri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça görüldüğü kış ve ilkbahar aylarında ortakulak iltihaplan da sıktır. Ortakulak enfeksiyonları bakteri veya virüsler tarafından meydana gelir. Geçirilmiş bir soğuk algınlığı veya buna eşlik eden alerjik problemlerle ilgili olabilir. Ortakulağa bir kez ulaşan mikroplar, burada yerleşir ve ürer, bu ise hem ortakulakta hem de burası ile yakın ilişkide olan östaki kanalını etkileyerek tüpün içinde uzanan mukozanın şişmesine yol açar. Yine çocuklarda geniz eti dediğimiz oluşumlar, östaki borusu girişinde bulunur ve bunların biraz büyümesi, östaki borusunu bloke ederler. Bloke olan tüp nedeniyle basınç düşer ve kulak zarı içe doğru çekilir. Esnekliğini kaybeden zarın ses iletimi düşer. Diğer taraftan içeride bulunan yerleşmiş mikropların ürettikleri sıvı, ortakulakta birikerek zarı dışa doğru iter ve ağrı oluşumuna yol açar.

Tekrarlayan kulak enfeksiyonlarına gelince… Bazı çocuklarda doğumsal problemler, alerji ve bağışıkhlık sistemi bozuklukları olabilir. Bu yüzden böyle çocuklarla karşılaşan K.B.B. doktoru, çocuğun pediatri uzmanıyla görüşerek araştırılması gereken konulara, birlikte karar verirler. Eğer bir problem yoksa bu çocukların sağlık durumu takip edilir.

Çocuklarda ortakulak enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

 

Ortakulak enfeksiyonlarının en önemli bulgusu, ağrı ve huzursuzluktur. Bu da uykusuzluğa yol açar. Çocuk gün boyunca huzursuzluk içinde, sürekli iltihaplı kulağı ile oynar. Ortakulak enfeksiyonları, kulak zarında ve ortakulaktaki iltihap nedeniyle işitme kaybına yol açar. Buna, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri (burun akıntısı, ateş) eşlik eder.

Kulak zarı iltihap basıncı ile yırtılıp, iltihaplı sıvı, dış kulak yoluna doğru akmaya başlayınca ağrı kesilir. Bu, dışarı akmaz ve östaki kanalı tıkalı kalırsa buradaki sıvı kronikleşir. Eğer bu sıvı uzaklaştırılamazsa kulak zarının esnekliği azalır ve işitme, negatif yönde etkilenir.

Çok sayıda geçirilen ortakulak enfeksiyonları, çocukların konuşmaya başlamasında gecikmeye yol açabilir. İşitme probleminden dolayı çocuğun öğrenme yeteneği de etkilenebilir. Bunların değerlendirmesinde ve yapılacak müdahalenin zamanı ve seçiminde doktorunuz, tüm bu faktörleri göz önünde tutarak karar verecektir.

Bazı çocuklarda tekrarlayan kulak iltihapları ya da geçirilen üst solunum yollan sonrasında tedavilere rağmen ortakulakta sıvı birikimi olur (Seröz Otitis Media). Bu, çocuklatda genellikle; televizyon sesini yükseltmek istemesi, okulda başatısızlık, iletişimde, konuşma ve telaffuzda bozukluk şeklinde kendini gösterebilir. Bu ortakulak iltihabı çeşidinde, ani ortakulak iltihabındaki belirtilerin aksine ağrı olmaksızın, sadece işitme kaybı tek belirtidir.

Ortakulak enfeksiyonu, çocuğun vücudunda başka bölgelerde hasara neden olur mu?

Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilen kulak enfeksiyonlarında işitme kaybı kronikleşir ve kalıcı bir hal alır. Ayıca; yüz felcine, beyinde; beyin ve beyincik apseleri ve yüz ile boyun bölgelerinde de apse oluşumuna neden olur.

Tedavisi nasıl gerçekleşir?

Ortakulak iltihaplarında en önemli tedavi, antibiyotikler ile gerçekleşir. Bunun yanında antihistaminikler, soğuk algınlığı eşlik ediyorsa dekonjestan (ödem çözücü) ilaçlar, burun damlaları, ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Ağrı 1-2 gün içinde tamamen geçse dahi, iltihabın tamamen kaybolması için antibiyotiklerin 10-14 gün süre kullanılması gerekir.

İlaç tedavisi ile çoğu kez düzelme olur. Düzelmeyen durumlarda halk arasında kulak çizilmesi diye bilinen parasentez uygulanır. Bu yöntemle kulak zarında minik bir delik açılır ve ortakulaktaki enfeksiyon boşaltılır. Küçük çocuklarda bunun anestezi altında yapılması gerekir. Delinen bölge, birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir ve kapanır. Kulak zarında herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz. Eğer sıvı, ortakulakta uzun süreden beri duruyorsa, ortakulak basıncını dış atmosfer basıncı ile eşit tutmak için parasentez yerine bir tüp yerleştirilir. Tüp, ortakulak iltihabının tamamen düzelip östaki borusunun normal çalışmaya başladığı zamana kadar yerinde kalmalıdır. Bu süre, birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişir. Bu süre içinde kulağa su kaçması engellenmelidir. Su kaçması kulağın iltihaplanmasına yol açabilir. Ventilasyon tüpleri, işitmeyi belirgin olarak düzeltir ve kulak enfeksiyonlarını azaltır veya ortadan kaldırır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.