Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir ? Doğal ve Bitkisel Kürlerin Hazırlanışı

Patatesin Cilde Faydaları , Doğal ve Bitkisel Kürler Hazırlanışı

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir ? Patates ile Cilde Güzellik katmak için Doğal ve Bitkisel Maskeler

Patates mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından önemli ve faydalı bir sebzedir. Pek çok yemek ve salata çeşidi hazırlanacağı gibi garnitür amaçlı da kullanılmaktadır. Patates sadece yemek için değil artık cilt bakımında tedavi amaçlı da kullanılmaya başlanılmıştır. Diyet yapanlara pek önerilmese de patates insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Sadece patates ile yapılan maskelerin yanında değişik yağ ve malzeme destekli maskeler de hazırlanmaktadır. Çiğ patates suyu cilt için çok önemlidir.

Patates her şeyden önce vücudu daha sağlıklı yapar, güçlendirir ve dinç tutar. A,B,C vitaminleri ile fosfor, potasyum, karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içermektedir. Hatta patatesin suyu kanser tedavisinde bile kullanılmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Böylece bağışıklık sistemini artırır, vücutta bulunan istenmeyen toksinleri atar ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Patatesin bilinmeyen bir diğer özelliği de kadınların korkulu rüyası olan selülite iyi gelmesidir. Patates suyu ile selülitli bölgelere masaj yapılması ve bu uygulamanın aksatılmadan sürekliliğinin korunması sonucunda zaman içinde selülitlerin yok olduğunu fark edebilirsiniz.

Patatesin Cilde Güzellik Veren 8 Faydası;

Kırışıklıklar; Cildinize her gün patates suyunu itina ile sürün. Cildinizin daha genç görüldüğünü, kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

Güneş Yanığı; Güneş yanıklarına karşı dolapta soğutulmuş patates suyunu sürerseniz, hem acı ve sızıyı azaltır, hem de rahatlık, ferahlık sağlar.

Cilt Lekeleri; Cildinizde lekeler varsa ve sorunlu bir cilde sahipseniz mutlaka soğuk patates suyunu pamuk yardımı ile lekeli alanlara tampon yaparak sürün. Kısa sürede lekelerin yok olduğunu ve daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunuzu görürsünüz.

Göz Çevresindeki Koyu Halkalar; Göz çevresindeki koyu halkalar kişiyi çok rahatsız etmektedir. Şayet her gece yatmadan önce patates suyuna batıracağınız pamuğu göz kapaklarının üzerine koyarak dinlendirirseniz göz çevresindeki bu halkaların (aksatmadan uygulamanız koşulu ile) yok olduğunu görürsünüz.

Şiş Gözler ve Yorgun Cilt; Uykusuzluk ve aşırı yorgunluk, sizi bitkin gösterir ve göz kapaklarınız şişer. Bu durumda da yine patates suyuna batırılmış pamuk ile göz kapaklarınızı dinlendirip hafif tampon yaparak şişliği indirebilir, yorgunluk halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kuru Cilt İle Savaş; Kuru cilt her zaman yağlı cilde oranla daha dezavantajlıdır. Daha çabuk yıpranır, kırışır ve yaşlanır. Bu nedenle mutlaka haricen patates suyuna batırılmış pamuk ile göz kapağınızı dinlendirmekle yetinmeyip her gün 1 çay bardağı patates suyu da tüketmelisiniz. Çünkü patates suyu vücudunuzdaki toksinleri atar ve gereken su ihtiyacını da karşılamanıza destek verir.

Cilt Tonunu Açma; Cilt renginden memnun olmayanlar ve kahverengi cilt lekeleri olanlar için farklı kozmetik ürünler ile cildin renginin açılması sağlanabilmektedir. Ancak evlerinizde çok kolay ve etkili bir yöntemle cilt renginizi birkaç ton daha açabilir, kimyasal içermeyen doğal yöntemle bu sorununuzu çözebilirsiniz. Patates suyuna ilave edeceğiniz birkaç damla limon suyunu karıştırıp ciltteki lekeli koyu yerlere sürerek ve bunu aksatmadan her gün uygulayarak kurtulabilirsiniz. Ayrıca patates suyuna limon suyu yerine salatalık suyu ilave ederek de bu koyu renklerden kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı; Patates suyu gerek sabah aç karnına içerek gerekse pamuğa dökülerek cilde sürülmesi ile yaşlılık izlerini yok eder. Yıpranan cildi onarır yeni kırışıklık ve çizgilerin oluşmasını engeller. Bu da kişinin daha sağlıklı cilde sahip olmasına ve daha genç göstermesine sebep olmaktadır.

Patatesi Günlük Bakımınıza Eklemeniz İçin Maske Tüyoları;

Kızarıklıklar Ve Lekeler İçin;

Yüzünüzü dolapta soğuttuğunuz patates suyu ile yıkayıp yaklaşık yarım saat kadar bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Ayrıca gülsuyu döktüğünüz pamukla da cildinizi iyice silin.

Tazelemek Ve Yorgunluk İçin;

 1. Maske; Halka şeklinde dilimlediğiniz patatesleri buzdolabınızda yaklaşık 10 akika kadar bekletin. Daha sonra bu patates dilimleri ile Yüzünüzde gezdirerek masaj yapın.
 2. Maske; Haşladığınız patateslerden 1 tane orta boy patatesi ayırın. Haşladığınız kestanelerden de 3 tane ayırın ve mevsimlik sebze haşlaması ile hepsini ezerek püre şeklinde kıvam hazırlayın. İlave edeceğiniz 1 kaşık zeytinyağı ile biraz dinlendirip cildinize sürün, 15 dakika sonra yıkayın. Arzunuza göre gül suyu ile silebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız önerilmektedir.

Ton Açma Ve Cilt Lekeleri; Patatesin bir diğer özelliği pigmantasyon dengesini sağlamasıdır. Yani renk dengesini sağlar.

 1. Maske; 2 adet orta boy patatesi soyarak rendeden geçirin. Rendelediğiniz patatesleri soğuması için buzdolabında bekletin ve soğuduktan sonra da yüzünüze sürün. En az yarım saat bekleterek daha sonra yıkayın. Nemlendirici sürerek cildinizi dinlendirin. Bu maske cildinizdeki sivilceleri kurutur, siyah noktaları temizlemeye yardımcı olur, gözenekleri dolayısı ile cildinizi sıkılaştırır.
 2. Maske;

Malzemeler;

 • 2 bardak süt
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 adet havuç

Hazırlanarak Uygulanışı;

Patates ve havucu soyarak sütün içinde iyice haşlayın ve daha sonra çatalla ezerek püre haline getirin. Yüzünüze ovuşturarak sürün ve 10 dakika beklettikten sonra su ile temizleyin arzuya göre gülsuyu da sürebilirsiniz. Bu maske haftada 1 kez uygulanarak en az 4 hafta uygulanmalıdır.

Kuru Ciltler İçin;

Malzemeler;

 • 2 su bardağı süt
 • 1 adet orta boy haşlanmış patates
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanarak Uygulanışı;

Sütün içinde patatesi haşlayarak çatal yardımı ile ezin ve zeytinyağını da ekleyerek püre haline getirin. Belirtilen ölçülerle hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kadar bekletin. Sonra durulayın. Bu maske cildin nem seviyesini dengede tutar haftada 2 kez uygulanması tavsiye edilir.

Gözenekleri Sıkıştırmak İçin;

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 adet patates suyu

Hazırlanarak Uygulanışı;

Elma sirkesi, limon suyu, toz şeker ve patates suyunu belirtilen ölçülerde karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuğa dökerek cildinize sürün.  Bu maskeyi 3 gün ara ile uygulamaya devam edin. Bu maske özellikle yağlı ciltler için çok uygundur ve tavsiye edilir.

Kırışıklıklar İçin;

Malzemeler;

 • 1 adet patates
 • 2 çay kaşığı gliserin
 • 2 çay kaşığı gül suyu
 • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanarak Uygulanışı;

Patatesin kabuğunu soyun ve rendeleyin. Gliserin, elma sirkesi ve gül suyunu belirtilen ölçülerde ilave ederek iyice karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize masaj yaparak sürün. Yaklaşık 1 saat kadar sürdüğünüz maskeyi bekletin. Sonra ılık su ile durulayın. Daha sonra nemlendirici kullanarak cildinizin rahatlamasını sağlayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamaya devam edin. Uyguladığınız bu maske cilt için yaşlılık sarkmalarını engelleyen, kırışıklıkları ortadan kaldıran kısaca cildi toparlayarak sağlıklı bir görünüm kazandıran son derece etkili bir maskedir. Daha genç ve güzel görünmek isteyenler için tavsiye edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.