Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Trikomonas vajiniti

Trikomonas vajiniti

Trikomoniasis, labia ve vulvayı da etkiyen vajinal bir enfeksiyondur ve vajinitlerin en yaygın nedenidir. Enfekte kadınların %25 asemptomatiktir. Gebelikte insidansı artar. Trikomoniasisin tedavisi güçtür ve tekrarlama riski yüksektir.
Patoloji
Etken ajan bir protozoo olan Trikomonas vajinalis’dır. Diğer protozool enfeksiyonlarda olduğu gibi cinsel yolla bulaşır. Ancak kontamine havuzlardan, havlulardan ve jinekolojik muayene sırasında kontamine aletlerden de geçer. Organizma alkalen ortamda daha kolay çoğalır, inkubasyon periyodu 3-28 gündür.
Klinik Görünüm Belirtiler
Trikomonas enfeksiyonu sarımtırak yeşilimsi, köpüklü, mukopürülan, bol miktarda ve kötü kokulu bir akıntı ile karakterizedir. Vulva ve vajende yanma ve kaşıntı mevcuttur. Menstruasyon sırasında ve sonrasında akıntıda artma görülür. Yanma ve kaşıntı sonucu vulva dokusunda irritasyon ve soyulma ortaya çıkar. Serviks ve vajina duvarları kırmızı noktalı tipik çilek manzarası görünümündedir. Vajinal mukoza kırmızı ve hafif ödemlidir. Protozoo uterus ve tüpleri etkilemez. Enfeksiyon kronikleştiğinde üretranın etkilenmesi ile disüri ve pollaküri ortaya çıkar. Dispareni de gelişebilir.Trokomoniasisli kadınların eşleri asemptomatik olarak organizmayı uretra ve prostata taşırlar ve kadında reenfeksiyona neden olurlar.


Tanı
Trikomonasın teşhisi, akıntıdan alınan ıslak lam sürüntüsünün mikroskop altında incelenmesi ile yapılır. Mikroskopta tek hücreli, kamçılı trikomonaslar kolaylıkla ayırt edilir. Muayene sırasında vajinal spekulumun kuru olmasına dikkat edilir. Islak spekulum organizmanın yıkımına neden olur. Vajinal muayeneden önce vajinal duş yapılmaması konusunda kadın bilgilendirilmelidir.
Tedavi
Tercih edilen tedavi şekli tek doz 2 gr metro-nidozol (flagy) eşlerin her ikisine birden uygulanır. Metronidozolun fetus gelişimine olan olumsuz etkisinden dolayı gebelikte kullanılmamalıdır. Hastalara ilaç aldıkları sürede alkollü içeceklerden kaçınmaları önerilir. İlaçla birlikte içki alındığı takdirde bulantı, kusma ve başağrısı ortaya çıkabilir. İlaç ağızda hoş olmayan metalik bir tat bırakır ve gastrointestinal semptomlar ortaya çıkabilir. Flagyl hemotopoetik sistemi ve merkezi sinir sistemini etkilediği için kan ve MSS hastalıklarında kontraindikedir.
Trikomoniasisli kadınların koitustan kaçınması ya da eşinin kondom kullanması önerilir. Vajinal tampon akıntıyı absorbe ederek rahatsızlığı azaltacağı için önerilmektedir. İyi bir perine hijyenin önemi vurgulanır. Tedaviye menstruasyon sırasında da devam edilmelidir. Çünkü menstruasyon sırasında vajen alkalene kayarak semptomlar alevlenir.
Cinsel Yolla Bulaşan Diğer Enfeksiyonlar
En yaygın olan CYBH yukarıda tartışılmıştır. Ancak mononukleosis ve epsteinbarr virüsleri öpüşme ile sitomegolovirus ve granuloma ingu-inale cinsel yolla bulaşan daha nadir enfeksiyonlardır. Sitomegolovirus sarılık, lenf nodlarında şişme, ateş, başağrısı, kas ağrısı ve halsizliğe neden olur. Organizma özellikle anneden fetuse geçtiğinde teratojeniktir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.