Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Tüp Bebek Yöntemine Göre Hamilelik Hesaplama

Tüp Bebek Yöntemine Göre Hamilelik Hesaplama

 Klasik tüp bebek yöntemi ile yada mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanan tüp bebek yöntemlerinde hamilelik hesaplamayöntemi için, doktorların uygulamış olduğu basit yöntem kullanılmaktadır. Normal hamilelik yada tüp bebek yöntemine göre yapılan hesaplamalarda, embriyo transfer tarihi temel nokta olarak alınmaktadır. Bunun üzerine geçen hafta süreleri süresi sayılır ve gebelik haftasının kaçıncı hafta olduğu hesaplanabilir. Normal yolla gerçekleşen hamileliklerde gebelik tarihi, son adet tarihine göre hesaplanmaktadır. Tüp bebek tedavisi yoluyla gerçekleşen hamileliklerde ise kullanılması gereken ilaç tedavileri sebebiyle son adet tarihi az da olsa yanılmalara yol açabilmektedir. Bu nedenle transfer tarihine göre hesaplama gerçekleştirilmektedir.

Tüp bebek tedavisine göre hamilelik hesaplama yöntemi uygulanırken son adet tarihi, transfer tarihinin iki hafta öncesi kabul edilmektedir. Bu durum bazı hastalar için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bunun sebebi transfer tarihinden iki hafta önce, daha yumurta toplama işleminin yapılmamış olmasıdır. Bunun açıklaması ise şu şekilde belirtilmiştir: Bütün gebeliklerde hamilelik haftası son adet tarihine göre hesaplandığı için burada da transfer tarihinden iki hafta önce adet dönemi başlamış gibi düşünülmekte ve ona göre hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplama sayesinde tüp bebek yöntemi için de hamilelik süresi, 40 hafta olarak hesaplanabilmektedir. Son adet kanamasının başlangıç tarihi, iki hafta önce olmasa bile burada, öyleymiş gibi kabul edilir. Çünkü rahimde kesin şekilde büyüklüğü belirlenen bir embriyo mevcuttur. Bu sebeple transfer tarihi yanlış değildir ancak son adet tarihi kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.