Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Ultrason Yoluyla Hamilelik Testi

Ultrason Yoluyla Hamilelik Testi

Ultrason Yoluyla Hamilelik Testi

Ultrason yöntemi, doğum kontrol uzmanları tarafından kullanılan, vajinal ve karından olmak üzere iki yöntemi bulunan, özel bir ekran yardımıyla rahim içini ve gebeliği kesin olarak gösterebilen ve ultrason adı verilen aletle yapılan yöntemlerdir. Vajinal ultrason yönteminde, adet gecikmesi birkaç günü bulduğunda, hamilelik testi yapılmadan, kesin olarak hamilelik tanısı koyulabilmektedir. Karından bakılan ultrason yönteminde ise hamileliğin kesin olarak belirlenebilmesi için adet gecikmesinin en az bir hafta olması gerekmektedir. Hamilelik testi sonucunun olumlu çıkması hamileliğin kesin kanıtıdır ancak aklınızda olan diğer soruların yanıtını bulmak için ise mutlaka ultrason yönteminin kullanılması gerekir.

Ultrason yöntemiyle gebeliğin normal olup olmaması, bebeğin rahim içinde olup olmaması, dış gebeliğin varlığı, bebeğin canlı olup olmaması, mol gebeliğinin söz konusu olup olmaması, çoğul gebeliğin söz konusu olması gibi durumlar anlaşılabilmektedir. Bu saydığımız durumlar, hamileliğin ileri aşamalarına kadar hiç belirti vermeyebilir. Bu nedenle hamilelik testi yapıldıktan sonra, hiçbir şikayetiniz olmasa bile doktor kontrolüne gitmeniz oldukça önem taşımaktadır. Yapılacak olan basit bir ultrason incelemesi ile gebeliğin yakın takibe alınması ve normal olmayan durumların en erken dönemde ortaya çıkarılması sağlanmaktadır. Hamilelik döneminde normal olmayan durumların erken teşhis edilmesi, tedavi şansını oldukça yükseltmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde kullanılan ultrason yönteminin en büyük yararlarından biri de son adet tarihiniz ile gebeliğiniz arasındaki uyumun belirlenmesidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.